Agjencia Zhurnal.mk.

Sondazhet e reja konfirmojnë rikthimin mbresëlënës të Social Demokratëve të Gjermanisë

Në Gjermani, një sondazh tjetër ka konfirmuar popullaritetin në rritje të Partisë Social Demokratike (SPD) të qendrës së majtë përpara zgjedhjeve parlamentare të muajit të ardhshëm.

 

Sipas Politbarometrit të transmetuesit publik ZDF të premten, SPD ka fituar tre pikë përqindjeje që nga një studim identik i kryer dy javë më parë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Nëse zgjedhjet do të mbaheshin këtë të diel, SPD do të merrte 22 për qind të votave, sipas projeksionit të sondazhit, saktësisht e njëjta proporcion me bllokun e përbërë nga Bashkimi Demokratik Kristian (CDU) dhe partia e tij motër bavareze, CSU, katër pikë më pak se dy javë më parë.

Partia e Gjelbër është parashikuar në një pjesë prej 20 për qind të votave, një fitim prej një pikë përqindjeje gjatë dy javëve, duke i vënë ata pak pas SPD dhe CDU/CSU, tradicionalisht dy fraksionet më të mëdha në Bundestag.

Mbështetja për partinë e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) mbeti e pandryshuar në 11 për qind, ndërsa e majta e ashpër Die Linke (Partia e Majtë) humbi një pikë dhe tani qëndron në 6 për qind.

SPD gjithashtu është rritur në popullaritet në disa sondazhe të kryera nga institute të tjera kërkimore.

Një sondazh i Kantar i botuar të enjten në emër të revistës Focus tregoi gjithashtu një garë të ngushtë midis CDU/CSU dhe SPD.

Në çështjen e popullaritetit individual, sidoqoftë, Politbarometri i ZDF -së sheh një epërsi të qartë për Olaf Scholz të SPD-së ndaj Armin Laschet të CDU-së kur u pyet se kush do të ishte i përshtatshëm si kancelar.

Vetëm 25 për qind e konsiderojnë Laschet të përshtatshëm, me 71 për qind që e konsiderojnë atë të papërshtatshëm. Nga ana tjetër, 65 për qind tani besojnë se Olaf Scholz është i përshtatshëm për punën e lartë, me vetëm 30 për qind që e quajnë atë të papërshtatshëm.

Dhe lidhur me këtë, siç shkruan dpa, përcjell Telegrafi, Scholz ishte i kënaqur me rezultatet: “Është prekëse të shoh se sa qytetarë më besojnë mua për të qenë kancelari i ardhshëm”, tha ai, por paralajmëroi kundër çdo euforie të parakohshme.

“Dita e zgjedhjeve është më 26 shtator. Dhe kjo është arsyeja pse unë i kërkoj të gjithëve të qëndrojnë të qetë dhe të sigurohen që të përdorni kohën për të folur me shumë njerëz dhe për të bindur qytetarët”, ka thënë Scholz gjatë një tubimi të fushatës zgjedhore në Berlin të premten. “Kemi ende disa javë para nesh dhe duam t’i përdorim ato”. 

Related posts

Po bëheshin gati të largohen, nuk e dinin se ishte organizuar pritë – vriten e bija e guvernatorit të Paraguait dhe partneri i saj që ishte diler droge

D V

Rreth 600 migrantë do të kthehen nga Bjellorusia në Irak

D V

Policia britanike: Shpërthimi në Liverpul ishte incident terrorist

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More