Agjencia Zhurnal.mk.

Snap po planifikon largimin e punëtorëve nga puna

Snap është në fazat e hershme të largimit të punëtorëve nga puna, kjo sipas dy burimeve që janë në dijeni me planet e kompanisë.

 

Shkurtimet e planifikuara vijnë pasi që kompania së fundmi dha rezultate zhgënjyese të të ardhurave dhe se nuk parashikoi të ardhura për tremujorin e tretë – lajm ky i cili çoi në rënie të çmimit të aksioneve në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave.

Mbetet e paqartë se sa nga 6,000 punëtorët e Snap do të largohen nga puna, pasi menaxherët në të gjithë kompaninë ende janë duke planifikuar shtrirjen e plotë të shkurtimeve për ekipet e tyre.

Russ Caditz-Peck, një zëdhënës i Snap, nuk pranoi të komentojë mbi rastin.

Biznesi i Snap është dëmtuar kohët e fundit në dy fronte kryesore: i pari është prezantimi nga Apple i kërkesës “Ask App Not to Track”, të cilin një shumicë e vlerësuar e pronarëve të iPhone kanë zgjedhur “Po” për ta bërë më të vështirë për kompanitë si Snap për ta zbatuar në mënyrë sa më efektive të targetojnë reklamat e tyre, raporton The Verge.

Faktori i dytë është rënia më e gjerë ekonomike që ka ndëshkuar veçanërisht çmimet e aksioneve të Snap dhe kompanive të tjera që “djegin para”. Snap ka qenë fitimprurës vetëm në një tremujor që kur doli në publik në 2017.

Hera e fundit që Snap kishte bërë largime nga puna ishte viti 2018, kur ende ishin në “lëkundje” nga ri-dizajni i keq ekzekutuar. Që atëherë baza e tyre e përdoruesve është ngritur në 347 milionë përdorues ditor, duke e kaluar Twitter-in.

Related posts

Poco M4 5G i ri arrin në tregun global

lina

Superkompjuteri jep vlerësimin se kush do të jetë kampion në Angli

Xh M

Përdoruesit e verifikuar të Twitter së shpejti mund të duhet të paguajnë një tarifë mujore

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More