Agjencia Zhurnal.mk.

Sllovakia i dorëzon Ukrainës avionë luftarakë

Sllovakia i ka dorëzuar Ukrainës katër prej avionëve të saj luftarakë të epokës sovjetike, MiG-29 , tha ministri i Mbrojtjes i vendit Jaro Nad.

Në çështjen e një avantazhi ushtarak, Rusia ka qenë shpërfillëse, duke pretenduar se dhurimi i më shumë MiG-ve të epokës sovjetike për Ukrainën nuk do të ndryshojë rrjedhën e konfliktit.

Kjo mund të jetë arsyeja pse F-16 – dhe jo MiG – janë në fakt në krye të listës së dëshirave të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

MiG-29 janë avionë analogë, që përdorin teknologji më të vjetër fluturimi. Mund të përdoren për misione të shkurtra luftarake, ata mund të vendosin armatim dhe të rrëzojnë aeroplanët rusë me manovrim të mirë në distancë të shkurtër.

Por F-16 mund të fluturojnë për një kohë më të gjatë, janë më të gjithanshëm, posedojnë sisteme të integruara të armëve dhe kanë rreze të gjatë dhe aftësi radari në mënyrë dramatike më të mira, duke siguruar kështu paralajmërimin e hershëm të përmirësuar.

Related posts

Junçaj: Nik Gjeloshaj është shembull i menaxhimit të shkëlqyer të Vetqeverisjes lokale

Xh M

Dridhet toka në Bosnjë dhe Hercegovinë

Xh M

Një fshat spanjoll theu një rekord të pazakontë, votoi në më pak se 30 sekonda

Xh M