Agjencia Zhurnal.mk.

Skuqja e lëkurës – Rozacea

Rozacea është një ndryshim në lëkurën e fytyrës, i cili manifestohet me skuqje të faqeve, zmadhimin e enëve të vogla të gjakut dhe ndonjëherë shfaqjen e “puçërrave” të vogla në të mëdha. Ky ndryshim në lëkurën e fytyrës shoqërohet shpesh me simptoma subjektive – kruajtje, djegie dhe shtrëngim. Prandaj lëkura kuptohet lehtësisht nga reaktiviteti i shpejtë i enëve të gjakut të cilat zgjerohen dhe ngushtohen deri në stimulin më të vogël, si nxehtësia, ushqimi pikant ose pijet kalorike.

 

Suksesi i trajtimit është individual dhe varet nga shkaqet e rosaceas dhe reagimet individuale ndaj trajtimeve të ndërmarra.

Shkaku kryesor i rosaceas është i panjohur, janë bërë shumë përpjekje për të gjetur të paktën diçka që mund të lidhet me zhvillimin e sëmundjes. Për këto arsye, trajtimi ndonjëherë përfshin testimin e alergjisë.

Personat që vuajnë nga rosacea gjatë verës duhet të përdorin krem ​​kundër diellit dhe të mbajnë rregullisht kapele dhe syze dielli.

Në varësi të shkallës, rosacea ndahet në katër lloje:

Eritematoze – mbizotëron me skuqje të fytyrës me zgjerim të enëve të gjakut. Ndonjëherë skuqja mund të kufizohet në lëkurën e qepallës së poshtme.

Papulopustular – një formë në të cilën shfaqen nyje të kuqe dhe qelb të ndjekur nga aknet në lëkurën e prekur nga skuqja.

Fimatoze – karakterizohet nga shfaqja e trashjes së indit lidhor ose rritja e tepërt e enëve të gjakut të indit lidhës dhe gjaku në lëkurën e fytyrës.

Okulare – përfshin ndryshime në sy, zakonisht në formën e konjuktivitit, të ndjekura nga skuqje, kruajtje, djegie, thatësi dhe acarim të lehtë.

Në trajtimin e rosacea me kremra përdoren vetëm kremat kozmetikë dermatologjikë të përshkruar më parë nga mjeku. Kremi duhet të varet edhe nga lloji i lëkurës si dhe nga ashpërsia e pamjes klinike. Në përbërjen e kremrave më së shpeshti do të gjejmë: peroksid, squfur, takrolimus, metronidazol, eritromicinë, klindamicinë etj.

Rekomandimi i Farmacisë ADN ANNI PHARM për kujdesin e lëkurës me rosacea është linja Roseliane nga marka URIAGE

Krem URIAGE Roseliane SS me SPF 50 40ml – Farmaci DNA Annie Farm (annifarm.com.mk)

Related posts

Nëse jeni ftohur nga ulja e temperaturave, këto 4 lloje çaji do ju ndihmojnë menjëherë

D V

Nëse keni këto shenja në trup, ju nuk po pini ujë mjaftueshëm

D V

A do ta pinit këtë përzierje? Qe çfarë ndodh kur hidhni sodë buke në kafe

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More