Agjencia Zhurnal.mk.

Skoda ka prezantuar Enyaq Coupe RS

Enyaq Coupe RS elektrike është vetura më e fuqishme e prodhimit të Skoda deri më sot.

Përgjigja e Skoda ndaj modelit elektrik të lidhur me Volkswagen ID.5 GTX qëndron pas emrit Enyaq Coupe RS dhe aktualisht është modeli më i fuqishëm i prodhimit të kompanisë çeke të veturave nën kujdesin e VW.

Modeli i parë RS, i cili deri tani ka qenë privilegj i modeleve sportive të Skodas me motorë me djegie të brendshme, sjell me vete dy motorë elektrikë që kombinojnë 299 kuaj/fuqi dhe 460 Nm çift rrotullues, që mjafton për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 6.5 sekonda dhe e kufizuar në mënyrë elektronike në 180 km/h.

Motorët elektrikë drejtojnë të dy akset dhe fuqizohen nga bateritë me një kapacitet prej 82 kWh. Në Mlada Boleslav thonë se duhen 36 minuta për të karikuar nga 10 në 80 për qind dhe me një karikim të baterisë, makina mund të përshkojë rreth 500 kilometra.

Me ngjyrën e trupit (jeshile Mamba) të huazuar nga Octavia RS, flamuri elektrik dukshëm aerodinamik i Skodas në krahasim me versionin standard të Enyaq ndryshon nga jashtë në grilën e tij të ndriçuar, dritat LED matricë dhe buzët speciale prej alumini. trupi më afër tokës dhe shtesë 15 milimetra përpara dhe 10 milimetra prapa.

Kabina e bollshme me ulëset e përparme sportive dominohet nga një ekran qendror 13 inç i sistemit multimedial dhe Skoda do t’u ofrojë klientëve një sistem audio Cantona me 13 altoparlantë. Çatia prej xhami është standarde.

Enyaq Coupe RS del në shitje në gjysmën e dytë të vitit dhe është e qartë se modeli më i fuqishëm i Skoda deri më tani do të jetë edhe më i shtrenjti. Për klientët për të cilët Coupe RS mund të jetë shumë i shtrenjtë, Skoda ka përgatitur një version të ngjashëm të dizajnuar të Sportline me një motor elektrik dhe ngasje në boshtin e pasmë. 

Related posts

Faraday Future FF91 kalon me sukses testin e përplasjes

D V

Prezantohet Ferrari Monza SP1 me përmasa reale – e tëra kjo është ndërtuar me Lego

D V

ISS mbështet propozimin e aksionarëve të Toyota për zbulimin e detajeve të marrëveshjes mbi klimën

D V