Agjencia Zhurnal.mk.

Skandal në kufirin Kroaci-Bosnje, punonjësit e doganës kapen duke i kërkuar ryshfet një udhëtari nga Suedia

Dy doganierë në pikën kufitare Slavonski Samac, midis Kroacisë dhe Bosnje-Hercegovinës, duke gjykuar nga videoja e publikuar, i shpjeguan udhëtarit se ishte më e lehtë të jepte ryshfet sesa t’i komplikonte gjërat dhe të shkruanin një raport për kundërvajtje.

 

Kur pasagjeri, i cili i filmoi fshehurazi, u tha atyre se nuk kishte para të mjaftueshme në portofolin e tij, dy doganierë e udhëzuan me gatishmëri që të kthehej në një vend aty pranë, ndoshta Slavonski Samac, dhe të tërhiqte shumën që ata kërkuan në një ATM, raporton index.hr.

Në një bisedë të regjistruar fshehurazi të postuar në YouTube, zëri i njërit prej dy punonjësve të doganës dëgjohet duke i shpjeguar udhëtarit se gjoba për mallrat e padeklaruar që ai donte të transferonte nga Bosnja në Kroaci sigurisht që nuk do të ishte më pak se 1300 euro, transmeton Telegrafi.

https://youtu.be/MB1KQ7M92fw

Ajo tha se kur ta vendosin në peshore, mund të ketë më shumë, por që ata do të humbasin shumë kohë dhe se do të duhet të qëndrojnë në kufi për të paktën tre orë. Por ajo menjëherë e korrigjoi veten, “Mund të qëndroni në doganë edhe katër orë”.

Kur një burrë përmend krunat, doganieri i thotë “Lavdi krunave suedeze, por çfarë të bëjmë me to?”

Udhëtari thotë se do t’i jepte me kënaqësi paratë që ata prisnin, por që nuk i ka me vete. Ai thotë se mban pak para në dorë sepse paguan për gjithçka me karta. Atë e udhëzuan atë të shkojë në ATM dhe të tërheqë kuna, duke deklaruar saktësisht se ku ndodhet ATM -ja në fshat dhe se është më pak se tre minuta me makinë për në ATM.

Kur pasagjeri u kthye dhe tha se karta e tij ishte bllokuar për transaksionet e huaja, doganierët e mëshiruan me kusht që të kthehej në Bosnje dhe të linte gjëra që nuk mund t’i sillte në Kroaci, ai mund të vazhdonte udhëtimin e tij.

Për t’i bërë gjërat edhe më interesante, ishte, siç thuhet, një kavanoz mjaltë, tre shishe verë dhe rreth 15 pashteta.

Related posts

Marinari mbijeton për 16 orë brenda barkës së përmbysur në ujërat spanjolle të oqeanit

Xh M

Lukashenka takon Putinin në kohën e stërvitjeve ushtarake

D V

Vladimir Putin: Në momentin e duhur, do të zbuloj vetë pasardhësin tim

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More