Agjencia Zhurnal.mk.

Situata në Veri, kështu e shohin analistët nga Prishtina

Situata e krijuar sot në Veri ka nxitur plot reagime në rrjetet sociale. Nga Prishtina, jo pak gazetarë janë deklaruar përmes statuseve të tyre për situatën e atjeshme. Dikush e sheh si vendosje të sovranitetit, e dikush si “fillim i vendosjes së autonomisë për Veriun”.

Sikur për çdo gjë tjetër, edhe situata e sotshme në Veri të Kosovës është çështje interpretimesh në Prishtinë.

Lajmi është se kryetarët e zgjedhur të komunave të veriut kanë provuar të futen në objektet e tyre, ndërkohë që serbët lokalë i kanë penguar ata. Dhe, në përleshje me policinë, janë djegur disa vetura – mes tyre edhe një veturë e policisë, si dhe janë vendosur disa pengesa në Zveçan, kurse të tjerat duket se po përgatiten të vendosen.

Dhe, analistët janë të ndarë në leximin e kësaj situate.

Rron Gjinovci e sheh si vendosje sovraniteti.

“Nuk mujnë bandat me diktu jetën institucionale të Republikës”, shkruan ai.

Gjinovci tutje i përgjigjet edhe Vucicit, i cili urdhëroi Ushtrinë që t’i afrohet kufirit me Kosovën.

“Vuçiçi e paska urdhnu ushtrinë serbe me kanë në gjendje gatishmërie. Poget ju ka bo marak me i provu dronat e Kosovës”.

Ndryshe e sheh Mentor Shala, ish-Drejtor i RTK’së.

“Ky është çmimi i zgjedhjeve të fundit në veri! Autonomia e veriut është rezultati final”, thotë ai.

“Kjo është shfaqja teatrale e Kurtit, Vuçiqit e Lajçakut! Mos u çuditni nëse këto ditë serbët në këtë pjesë e shpallin Republikë, e kompromisi është Autonomia e pjesës veriore!”, vazhdoi ai.

Ngjashëm e komentoi edhe Artan Behrami, gazetar.

“Ndezja e veriut (pavarësisht arsyes, fajtorit) në çdo rrethanë përfundon fatkeqësisht në protektorat ndërkombëtar të kësaj pjese të Kosovës”, shkroi Behrami në Facebook.

Related posts

Dialogu Kosovë-Serbi, Stano: BE-ja bën përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje

D V

Hovenier takon komandantin e KFOR-it: Kemi përforcuar angazhimin e përbashkët për sigurinë në Kosovë

D V

Jeta pranë një porti në rezidencat premium, zbuloni risitë që sjell Vlora Marina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy