Agjencia Zhurnal.mk.

Situata në veri heq nga agjenda liberalizimin e vizave

Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u hoq nga agjenda e takimit të sotëm të ambasadorëve të vendeve anëtare të BE-së.

 

Arsyet për këtë janë politike dhe lidhen me situatën në veri të Kosovës.

“Për shkak të zhvillimeve politike në veri të Kosovës, ta kemi këtë pikë në agjendën e Coreper-it [trupi i ambasadorëve] nuk është ideale”, tha Presicenda çeke e BE-së në njoftimin për shtyrje, raporton Rel.

Sipas saj, diskutimi për këtë çështje do të mbahet më 30 nëntor.

Related posts

Limaj: Hetimet ndaj meje si ministër kishin për qëllim shkatërrimin e autoritetit tim

D V

Presidentja Osmani udhëton në Katar

D V

Detaje të reja nga marrëveshja me Danimarkën: Shefi i burgut dhe stafi menaxherial vijnë nga Danimarka, oficerët korrektues të Kosovës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More