Agjencia Zhurnal.mk.

Situata me Foden e Grealish – Guardiola kishte arsye të fortë t’i përjashtonte dyshen

Dyshja e Manchester Cityt, Jack Grealish dhe Phil Foden janë fotografuar në një natë jashtë, që me sa duket e bëri që Pep Guardiola t’i lërë ata jashtë skuadrës në sfidën ndaj Newcastle United të dielën.

Dyshja angleze shënuan në fitoren 7-0 ndaj Leeds United të martën e kaluar, por u larguan nga formacioni fillestar në St James’ Park pesë ditë më vonë.

Guardiola bëri ndryshime pasi paralajmëroi lojtarët e tij se ata që nuk sillen në mënyrën e duhur nuk do të luajnë, por kuptohet se John Stones ishte në stol vetëm për shkak të rikthimit të Joao Cancelos nga pezullimi.

Çfarë është thënë?

I pyetur nëse ndryshimet ishin për shkak të rotacionit pas fitores 4-0 ndaj Newcastle, Guardiola tha për BBC 5Live : “Jo rotacion, jo. Vendosa për këtë ekip sepse e meritonin të luanin sot, këta djem dhe jo të tjerët”.

“Në Krishtlindjet i kushtoj shumë vëmendje sjelljes brenda dhe jashtë fushës. Dhe kur jashtë fushës nuk është e duhur, ata nuk do të luajnë”.

“Pra, ne duhet të jemi të përqendruar gjatë gjithë kohës për shkak të shpërqendrimeve në kohën e Krishtlindjeve dhe gjithçka që ndodh – ju duhet të jeni ende të fokusuar.”

Shfaqja më e madhe

As Grealish dhe as Foden nuk dolën nga pankina në fitoren ndaj Neëcastle, me Guardiolan duke përdorur Stones, Fernandinho dhe Cole Palmer në vend të tyre.

City u ka kërkuar lojtarëve dhe stafit të tyre që të jenë vigjilentë ndaj valës së re të COVID-19 që ka goditur Mbretërinë e Bashkuar, me Ligën Premier tashmë të ndikuar pasi gjashtë ndeshje u shtynë në fundjavë.

Kampionët e Ligës Premier deri më tani i kanë shpëtuar nevojës për të riorganizuar ndonjë ndeshje, megjithëse Guardiola duhej të anulonte konferencën e tij për shtyp para ndeshjes pasi një test i dha një rezultat jo përfundimtar – testimi negativ më vonë atë ditë”.

Liga Premier këmbëngul se nuk ka në plan të ndërpresë orarin e planifikuar të ndeshjeve, pavarësisht nga shpërthimi i Omicron.

Grealish dhe Foden u rikthyen në stërvitje të hënën dhe do të shpresojnë të rimarrin vendet e tyre për një orar të ngjeshur festiv me ndeshjet kundër Leicester City, Brentford dhe Arsenal në hapësirën e shtatë ditëve menjëherë pas ditës së Krishtlindjes.

Related posts

Distria Krasniqi në finale të Grand Slamit në Gjeorgji

D V

Italia nuk fal dhe zhbllokon ndeshjen, shënon Nicolo Barella

D V

Verstappen: Nuk shoh asnjë arsye që Hamilton të pensionohet nga Formula 1

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More