Agjencia Zhurnal.mk.

Situata e Covid 19 në vendin tonë; Rastet e reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e fundit sa i përket ecurisë së COVID-19 në vend. Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë regjistruar 22 persona të infektuar.

Nga krahu tjetër, për fat të mirë, nuk është regjistruar asnjë viktimë. Po gjatë këtij intervali kohor, janë shpallur 14 pacientë të shënuar, ndërsa numri i rasteve aktive në të gjithë territorin e vendit është 280 qytetarë.

Nisur dhe nga fakti që varianti Delta i virusit është duke qarkulluar në vend, MSH apelon qytetarët që të vaksinohen, si një nga mënyrat më efikase për të parandaluar përhapjen e pandemisë.

Njoftimi i plotë i MSH:

Nisur nga konfirmimi i qarkullimit të variantit Delta në Shqipëri, MSHMS apelon qytetarët të vaksinohen sa më parë, për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Varianti Delta i infeksionit Sars-Cov2 është varianti më i transmetueshëm, ndaj respektimi i masave të distancimit fizik, vendosja e maskave në ambientet e brendshme dhe higjena, janë thelbësore për kufizimin e përhapjes së virusit.

Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4,078 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 22 qytetarë, në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 raste në Tiranë, Kurbin, Kukës, 2 raste në Lezhë, Gjirokastër, Dimal, 1 rast në Kavajë, Vlorë, Fushë- Arrëz.

Aktualisht janë 280 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 9 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,139 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Korrik 2021)

Raste të reja ditore 22

Të shëruar në 24 orë 14

Të shtruar në spitale 9

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 4078

Testime totale 879,340

Raste pozitive 132,875

Raste të shëruara 130,139

Raste Aktive 280

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 98

Elbasan 30

Kukës 29

Vlorë 26

Lezhë 26

Durrës 18

Shkodër 17

Fier 14

Berat 13

Korçë 6

Gjirokastër 3

Related posts

Manjani: Saimir Tahiri nuk e shpërdoroi detyrën, kjo nuk është drejtësi, kjo është maskaradë

Z.H

Një avion nga Zvicra nesër ulet në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit

N E

‘Lidhja e strehimit të refugjatëve me nxjerrjen e studentëve nga konviktet’/ Rama: Dora që i shkruan, turpi i Shqipërisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More