Agjencia Zhurnal.mk.

Siria mbështet vendimin e Rusisë për dy rajonet separatiste

Siria deklaroi se mbështet vendimin e presidentit rus, Vladimir Putin për të njohur dy rajonet separatiste, Donjeck dhe Luhansk, si të pavarura.

“Siria mbështet vendimin e presidentit Putin për të njohur republikat Luhansk dhe Donjeck dhe do të bashkëpunojë me to”, u shpreh ministri i Jashtëm sirian, Faisal Mikdad.

Mihdad i ka bërë këto deklarata në Forumin Valdai në Moskë, më 22 shkurt.

“Ajo çfarë Perëndimi po bën kundër Rusisë sot, është e ngjashme me atë që ka bërë kundër Sirisë gjatë luftës terroriste”, shtoi ai.

Rusia është aleate e presidentit sirian, Bashar al-Assad që prej shpërthimit të luftës në Siri më 2011.

Mikdad tha se SHBA dhe Perëndimi “vazhdojnë të mbështesin terrorizmin në Siri, i cili përbën kërcënim për Lindjen e Mesme dhe botën”.

Më 21 shkurt presidenti rus Putin deklaroi se ai do të njohë kërkesën e liderëve separatistë për pavarësim e të dyja rajoneve që ata kontrollojnë në Ukrainë.

Ai po ashtu tha se do të dërgojë trupa ruse për të shërbyer si “paqeruajtës”, deklaratë të cilën Perëndimi dhe SHBA e kanë konsideruar si “të pakuptimtë”.

Related posts

Putin: Ekonomia ruse u tkurr, por tejkaloi pritshmëritë

Xh M

Polonia sanksionin Gazpromin dhe disa oligarkë rusë e bjellorusë

D V

Kështu duken “varrezat” e veturave të shkatërruara nga vërshimet e fundit në Kinë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More