Agjencia Zhurnal.mk.

Simptomat që tregojnë se mund të keni probleme me shpinën

Dhimbja e mesit është një problem i zakonshëm shëndetësor global që prek gjithnjë e më shumë njerëz, përfshirë të rinjtë.

 

Kjo gjendje mund të zgjasë për disa ditë, por edhe deri në disa javë dhe muaj.

Dhimbje në këmbë

Dhimbja e këmbëve mund të jetë një nga simptomat që në fakt tregon për probleme me pjesën e poshtme të shpinës për shkak të dhimbjes së shkaktuar nga nervat e shtypura të vendosura në pjesën e poshtme të shpinës, shkruan Eatthis.com.

Dhimbje në ijë

Për shkak të shtrëngimit të muskujve në pjesën e poshtme të shpinës, mund të ndjeni, sipas ekspertëve, shtrëngim, butësi dhe dhimbje në ijë. Kjo mund të zgjasë me muaj.

Dhimbja e shpinës shkaktohet nga tensioni i muskujve, i cili është mënyra e trupit për të mbrojtur shtyllën kurrizore nga dëmtimet, shpjegojnë ekspertët.

Kjo e bën të vështirë uljen, qëndrimin dhe ecjen sepse muskujt shtrëngohen, gjë që më pas shkakton dhimbje. Nëse ndjeni temperaturë ose ndjesi shpimi gjilpërash dhe ngurtësie, duhet të shkoni te mjeku, këshillojnë ekspertët.

Si të parandaloni dhimbjen?

Është e rëndësishme të ushtroheni në mënyrë të moderuar, të përfshini ushtrime për të forcuar muskujt e trungut, të ngrini gjërat siç duhet, të hani shëndetshëm dhe të mbani një peshë të shëndetshme. Gjithashtu, shmangni qëndrimin ulur ose qëndrimin për një kohë të gjatë.

Related posts

Hepatit akut që prek fëmijët, OBSH jep lajmin e hidhur: 169 raste në 12 shtete, shënohet viktima e parë

Xh M

Shënimi i Ditës së sëmundjeve të rralla

Z.H

Përfitimet e kallamit të sheqerit për shëndetin tuaj

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More