Agjencia Zhurnal.mk.

Simptomat e goditjes në tru: 7 simptoma që mund t’ju vrasin në heshtje

Goditja në tru është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në mbarë botën. Sipas të dhënave, 1 në 6 vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare është zakonisht për shkak të goditjes në tru. Në të dhënat e fundit, Organizata Botërore e Shëndetësisë zbuloi se goditja në tru është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në mbarë botën dhe çoi në më shumë se 60 milionë vdekje në vitin 2019. Pra, çfarë ndodh saktësisht kur përjetoni një goditje në tru?

Goditja në tru ndodh kur furnizimi me gjak në një pjesë të trurit pengohet ose ndalon papritur. Kjo në mënyra të tjera ndalon ose parandalon indet e trurit që të marrin sasinë e oksigjenit që i nevojitet për të funksionuar siç duhet. Kjo çon në vdekjen e qelizave të menjëhershme, duke shkaktuar paaftësi afatgjata dhe madje edhe vdekje. Ndërsa qelizat e trurit vazhdojnë të vdesin, personi që vuan nga këto simptoma humbet aftësitë e tij/saj, të cilat kontrollohen nga zona të caktuara të trurit.

Shkaqet e goditjes në tru

Kur flasim për sëmundjet dhe kushtet, e vetmja gjë që është e rëndësishme të theksohet është të kuptohen shkaqet dhe faktorët e rrezikut që lidhen me gjendjen. E njëjta gjë vlen edhe për goditjen në tru, gjurmimi i simptomave është i rëndësishëm, por të dish se çfarë e shkakton gjendjen është gjithashtu po aq e rëndësishme. Këtu janë disa nga faktorët e zakonshëm të rrezikut për një goditje në tru:

-Presioni i lartë i gjakut

-Përdorimi i tepërt i duhanit

-Probleme me zemrën (që mund të çojnë në defekte të valvulave të zemrës)

-Rritje e niveleve të glukozës në gjak ose diabeti

-Shtim i tepërt në peshë ose obezitet

-Mosha

-Historia familjare

-Gjinia

7 simptoma të goditjes së heshtur të trurit që nuk duhet t’i injoroni

Sëmundjet dhe gjendjet vijnë me një sërë simptomash që duhet të jetë në gjendje t’i gjurmojë ose dallojë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të fillojë procedura e trajtimit. Shikoni këto 7 simptoma vrasëse në heshtje të goditjes në tru që mund të jenë kërcënuese për jetën nëse nuk gjurmohen në kohë.

-Dhimbje koke e papritur dhe e fortë që përkeqësohet gjatë natës

-Nauze ose të vjella

-Vetëdija e ndryshuar

-Papritmas ndjeni mpirje ose dobësi në krah, fytyrë ose këmbë

-Ngatërrim në të folur ose vështirësi në të folur

-Humbja e shikimit, ose pamundësia për të parë siç duhet

-Humbja e kontrollit ose ekuilibrit të trupit.

Related posts

Si ndikon akullorja në shëndetin tonë?

D V

Dhjami i tepërt rreth belit nënkupton se keni madhësi më të vogël të trurit

D V

Çfarë e bën një produkt të shëndetshëm?

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy