Agjencia Zhurnal.mk.

Si t’i ktheni manaferrat në një pije freskuese

Në verë manaferrat shpesh piqen dhe bëhen myk shpejt, kështu që përdorni ato në “kvas”, një pije e gazuar sezonale.

 

Kjo pije është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur frutat.

Shijoni këtë pije aromatike dhe ushqyese siç është ose me akull.

Për një gotë:

Luleshtrydhe ose manaferra të tjerë

½ lugë e mesme mjaltë ose shurup panje, për 100g fruta

Maje gishtash kripë deti, për 100gr fruta

250 ml ujë, për 100g fruta

Për të shërbyer (opsionale)

Akull, një pykë gëlqere dhe / ose një degë nenexhiku

Dyfishojeni sasinë e mjaltit, kripës dhe ujit në varësi të sa manave doni të konsumoni.

Vendosni të gjitha në një kavanoz, më pas mbylleni, tundeni dhe vendoseni nga rrezet e diellit, dhe lëreni të fermentohet, duke e përzier përzierjen me forcë dy ose tre herë në ditë.

Pas disa ditësh, kur manaferrat duken të gatuar dhe përzierja është bërë më e errët dhe e ndezur, kullojeni në shishe

Lëreni për dy ditë të tjera, derisa kvasi të bëhet më me flluska (kohët e fermentimit do të ndryshojnë në varësi të temperaturës së dhomës tuaj).

Parandaloni shishet të bëhen shumë të gazuara ( rrezikojnë të shpërthejnë), duke i hapur ato çdo ditë dhe duke i lënë që çdo gaz i tepërt të shpëtojë. Pasi të jetë gati, konsumojeni ose ruajeni në frigorifer.

Related posts

Këto janë frutat dhe perimet që duhet të blini gjatë nëntorit

D V

Supa verore me domate; Receta nga Living

D V

Role krokante me djathë dhe kore të gatshme

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More