Agjencia Zhurnal.mk.

Si të shpëtoni nga kërpudhat në kopshtin tuaj

Kërpudhat mund të jenë zhgënjyese për kopshtarët që krenohen me një lëndinë të bukur. Kërpudhat duken të shëmtuara dhe shpejt e bëjnë kopshtin të duket si një pyll i egër.

 

Por problemet e kërpudhave që rriten në lëndinë mund të rregullohen lehtësisht pasi të dini se si ta bëni.

Çfarë i bën kërpudhat të rriten në kopshte?

Mbeturinat e kafshëve dhe copa nga një kositje e freskët mund të ushqejnë dhe nxisin kërpudhat të rriten. Kontrolloni gjendjen e kopshtit tuaj, pasi kërpudhat në kopsht shijojnë mjedise të pasura me lagështirë, hije dhe organike. Mund të jetë e mundur që të keni një problem kullimi që kontribuon në problemin e kërpudhave.

Si të shpëtoni nga kërpudhat në kopsht?

Për të eliminuar kërpudhat në kopsht, duhet të korrigjoni problemet që keni. Nëse lëndina është shumë e lagur, ka hapa që mund të ndërmerrni për të zvogëluar lagështinë, me më të zakonshmet që ndryshojnë tokën prej balte për ta bërë atë më pak të dendur, të lagur dhe të rëndë.

Nëse kopshti juaj është me shumë hije, shikoni nëse mund të shkurtoni me maturi pemët përreth për të mundësuar më shumë rreze dielli.

Sidoqoftë, nëse nuk adresoni rrënjën e problemeve që bëjnë që kërpudhat të rriten në lëndinën tuaj, shanset janë që ato të kthehen. Një nga mënyrat më të lehta për t’i hequr qafe është thjesht të vendosni doreza kopshtarie dhe t’i largoni ato bashkë me rrënjë. Përndryshe, përbërësi aktiv i uthullës i quajtur acid acetik bën një punë të mahnitshme në vrasjen e kërpudhave të kopshtit.

Thjesht përzieni një pjesë të uthullës së bardhë me katër pjesë ujë në një shishe spërkatëse dhe shpërndajeni – duke siguruar që të mos spërkatni asnjë bimë përreth pasi që me siguri do të thahen nga uthulla. 

Related posts

Vizatimi i reve për 600 ditë me radhë (video)

Z H

Monedha e rrallë e New England gjendet në një kuti të hekurit

D V

Drejtori u bë i famshëm duke bërë “një sy gjumë” – gjithçka filloi me një fotografi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More