Agjencia Zhurnal.mk.

Si të shpëtoni nga fryrja, kapsllëku dhe thartira gjatë shtatzënisë

Shmangni ushqimet e yndyrshme dhe të gazuara, ky ushqim është zgjidhja më e mirë.

Shumica e grave shtatzëna kanë probleme me tretjen, këto janë mënyrat për t’i parandaluar ato në kohë.

Krahas “shqetësimeve” të shumta që shoqërojnë shtatzëninë, nënat e ardhshme më së shpeshti ankohen për probleme të tretjes si kapsllëku, fryrja dhe refluksi gastroezofageal.

Shkaku i problemeve me tretjen është kryesisht hormonal.

Progesteroni, një hormon që është i pranishëm në trupin e një gruaje shtatzënë në sasi shumë më të madhe sesa në trupin e një gruaje që nuk është shtatzënë, relakson muskujt e mitrës, por edhe muskujt e organeve të tretjes, d.m.th. të zorrëve. Për shkak të kësaj, ka një çrregullim në tretjen e ushqimit.

Gjë e mirë është se shumica e problemeve shëndetësore mund të zgjidhen me ushqim. Dhe këto janë këshilla se si të parandaloni problemet e tretjes pa ilaçe:

Për të reduktuar fryrjet

▪ Do të ishte mirë të shmangni ushqimet që fermentohen, si lakra, apo ato që shkaktojnë fryrje, si uji i gazuar;
▪ Shpërndani vaktet tuaja dhe trajtojini vetes disa ushqime të vogla gjatë gjithë ditës;
▪ Hani ngadalë.

Për të parandaluar kapsllëkun (kapsllëkun)

▪ Zgjidhni ushqime të pasura me fibra: perime jeshile, fruta, drithëra dhe niseshte të parafinuara (makarona, oriz, etj.). Kumbullat e thata ose frutat e ëmbëlsuara janë më të mirat për një meze të lehtë;
▪ Ushtrime fizike: ecni të paktën 30 minuta çdo ditë;
▪ Pini shumë ujë, 1.5 l në ditë.

Për të parandaluar refluksin gastroezofageal (refluksin e acidit)

▪ Shmangni ushqimet e yndyrshme;
▪ Shmangni shtrirjen menjëherë pas ngrënies;
▪ Mos u përkulni, pasi ekziston rreziku i rritjes së ngjeshjes së barkut;
▪ Mjeku juaj mund të përshkruajë disa ilaçe – bisedoni me të për këtë.

Nëse ende ndiheni keq ose gjendja juaj përkeqësohet, atëherë kontaktoni mjekun tuaj në mënyrë që ai t’ju caktojë terapinë adekuate

Related posts

Pulsi me mbi 90 rrahje në minutë, rrit trefish rrezikun e vdekjes

D V

Zbulohen katër barnat e zakonshme që nuk duhet të pini kurrë alkool derisa i përdorni

D V

Zendaya fiton çmimin ‘aktorja më e mirë në një dramë’ për rolin në “Euphoria”

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More