Agjencia Zhurnal.mk.

Si të forconi imunitetin dhe të parandaloni rikthimin e virusit?

Ftohjet, sëmundjet e zorrëve dhe sëmundje të tjera virale mund të kenë munguar në dy vjetët e fundit për shkak të mbajtjes së maskave, mbajtjes së distancës fizike dhe kufizimeve të tjera pandemike, por këtë dimër ato mund të rikthehen.

Vaksinimi kundër COVID dhe gripit mund të ndihmojë, por ka më shumë që mund të bëni për të forcuar sistemin tuaj imunitar për të luftuar infeksionet.

Pini mjaftueshëm ujë

Marrja shumë e vogël e ujit dobëson pengesën natyrore të mukozës së fytit, faringut dhe hundës, pohon Ingo Frobose, një profesor në Universitetin e Sporteve të Këlnit.

Në të njëjtën kohë, ajo gjithashtu dobëson indet e mushkërive, gjë që e bën jetën më të lehtë për patogjenët.

Për çdo kilogram të peshës trupore, duhet të pini 30 mililitra lëng gjatë ditës, mundësisht ujë ose çaj pa sheqer. Nëse, për shembull, peshoni 70 kilogramë, kjo do të thotë se ju nevojiten 2.1 litra lëngje në ditë.

Frobose thotë se është më mirë të filloni gjënë e parë në mëngjes dhe të krijoni zakonin e pirjes së një gote të madhe me ujë menjëherë pasi të zgjoheni.

Hani ushqime të pasura me hekur, zink dhe selen

Farat e susamit, farat e kungullit, tërshëra dhe thjerrëzat kanë diçka të përbashkët – ato janë të pasura me sasi të mjaftueshme proteinash dhe zinku. Këta mikronutrientë mund të sigurojnë funksion të mirë për qelizat T që zbulojnë viruset në trup.

Seleni gjithashtu ndihmon mbrojtjen e trupit tonë dhe mund të gjendet në të verdhat e vezëve, kikirikët, drithërat dhe skumbri.

Frobose pretendon se me një dietë të shëndetshme, por të larmishme, nuk nevojiten suplemente.

Gjeni kohë për të pushuar

Stresi dëmton trupin, duke përfshirë sistemin imunitar. Redukton numrin e qelizave imune në gjak.

Kjo është një arsye shtesë për t’i siguruar trupit tonë pushim të rregullt. Edhe disa minuta pushim ul nivelin e stresit.

Ushtroni

Ushtrimi është shumë i dobishëm, jo ​​vetëm sepse forcon sistemin tuaj imunitar, por edhe përmirëson disponimin tuaj.

Por Frobose këshillon që të mos e teproni. Në vend të kësaj, zgjidhni atë që funksionon më mirë për ju, nëse është një vrap apo një ecje e lehtë.

Related posts

A mund ta gjeni fshesën në mesin e shumë rrobave?

D V

TikTokerja nxit debat të ashpër, thotë pizhamet e njëjta i ka veshur për disa net

D V

Tri mite rreth shëndetit që nuk janë të vërteta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky