Agjencia Zhurnal.mk.

Si rezultat i shtrenjtimit të energjisë elektrike, po humb interesimi për veturat elektrike

Kostoja e lartë e energjisë elektrike po rrezikon të ardhmen e veturave elektrike, paralajmërojnë shefat e autoindustrisë në Gjermani.

 

Siç raporton The Guardian, rritja e çmimit të energjisë, si mungesa e pjesëve rezervë, është duke zvogëluar fuqinë blerësve në prag të inflacionit, që po ka ndikim të madh në prodhimin dhe shitjen e veturave.

E nëse ky trend ky vazhdon, gjithashtu ekziston brenga se do të vie deri të largimi i investitorëve, që nuk do të kenë motiv për ndërtimin e stacioneve për mbushjen e veturave elektrike, ku si pasojë e kësaj veturat  elektrike nuk po përbëjnë interesim edhe aq të madh tani për blerësit.

Para kësaj krize, veturat elektrike kanë qenë shumë tërheqëse – në veçanti kur çmimi i derivateve u ngrit në masë të madhe, por ngritja e çmimit të energjisë elektrike ka ndryshuar gjithçka.

Për shembull për një të tretën, është zvogëluar lëvizja e veturave elektrike në Gjermani tani për dallim nga një vit më parë.

“Shpërthimi i çmimeve të energjisë elektrike mund të jetë rrezik akut për tranzicionin e veturave, dhe duhet të jemi të kujdesshëm me këtë. Nëse veturat elektrike bëhet të shtrenjta për t’u përdorur, elektrifikimi i veturave është në rrezik nga kolapsi, pasi rrallëkush do të blejë veturë elektrike”, tha për mediat gjermane, ekonomisti-eksperti i autoindustrisë, Stephan Bracel.

Related posts

Land Rover Defender bëhet me motor elektrik të Tesla

D V

Kjo veturë ka një top kristali në vend të kutisë së shpejtësisë, shihni se si funksionon

D V

Si duket plastika në një Mercedes që kushton 60 mijë euro?

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More