Agjencia Zhurnal.mk.

Si ndikon ecja zbathur në shëndetin tonë

Me siguri keni dëgjuar që ecja zbathur është e shëndetshme, por rrallë keni takuar dikë që ecën nëpër qytet ashtu.

Sidoqoftë, duket se individët kanë vendosur ta ndryshojnë atë, kështu që në qytetet e mëdha të botës, individët që ecin me këmbë plotësisht të lira mund të shihen gjithnjë e më shpesh.

Ecja pa këpucë është e mirë për trupin dhe mendjen tuaj, shkruan Bright Side.

Ecja zbathur është efektive për problemet me këmbët e sheshta. Ju do të përfitoni më shumë nëse vendosni të ecni zbathur në plazh, veçanërisht në guralecë, bar ose ndonjë sipërfaqe tjetër të pabarabartë.

Sipërfaqet e sheshta mendohet se kontribuojnë më së shumti në dobësimin e muskujve të këmbës.

Përveç kësaj, vrapimi zbathur gjithashtu mund të rrisë lartësinë e harkut tuaj. Sa më shumë të ecni zbathur, aq më të fortë janë muskujt e këmbëve tuaja.

Sa më i trashë gjaku juaj, aq më shumë ka të ngjarë të keni sëmundje kardiovaskulare. Megjithatë, sipas hulumtimit të kryer nga Journal of Alternative and Complementary Medicine, ecja zbathur ul viskozitetin e gjakut.

Ky lloj ecje gjithashtu ndihmon zhvillimin e trurit, veçanërisht kur bëhet fjalë për fëmijët. Përveç kësaj, kockat tuaja janë forcuar, dhe stimulimi i pikave të akupresurës në këmbë mund të lehtësojë problemet e veshkave dhe mëlçisë.

Ka shumë vende në trup që mund të shtypni, të cilat mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe madje edhe të sëmundjeve.

Duke ecur zbathur në bar, ju bëni presion në pika të caktuara në këmbë. Kur bëni një hap, presioni është në gishtin e parë, të dytë dhe të tretë. Janë këto pika që janë përgjegjëse për përmirësimin e shikimit tuaj.

Nëse mbathni gjithmonë këpucë, muskujt për stabilizimin e këmbëve humbin fuqinë. Presioni në pika të caktuara në thembra, si dhe temperatura dhe cilësi të ndryshme, bëjnë mrekulli për qëndrimin tuaj.

Ekspertët thonë se takat tuaja të preferuara në fakt mund ta detyrojnë legenin tuaj të anojë përpara, gjë që më vonë shkakton dhimbje shpine. Pra, kur ecni zbathur, ju jo vetëm forconi muskujt e këmbës, por gjithashtu përmirësoni qëndrimin dhe ecjen tuaj.

Sipas një studimi të botuar nga UNF, vetëm 16 minuta vrapim zbathur përmirësuan kujtesën e njerëzve 16 për qind. Një total prej 72 personash, të moshës midis 18 dhe 44-vjeç, morën pjesë në eksperiment.

Doli që ata që vraponin në këpucë nuk treguan ndonjë ndryshim në performancën e kujtesës. Arsyeja për këtë është se ecja zbathur ose vrapimi të detyron të ecësh me kujdes.

Related posts

Thënie frymëzuese për karrierën nga gra të famshme

D V

Zbulohet një anakonda e re gjigante në xhunglën e Amazonës – tetë metra e gjatë dhe peshon mbi 200 kilogramë

D V

Aforizma për paranë, varfërinë, dhe jetën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy