Agjencia Zhurnal.mk.

Si funksionojnë pompat e derivateve?

Është një veprim që pothuajse të gjithë shoferët e bëjnë disa herë, por a keni menduar ndonjëherë se si funksionojnë pompat e derivateve?

Ja një udhëzues i thjeshtë se si benzina dhe nafta kalojnë nga rezervuarët nëntokësore në veturën tuaj.

Nën oborrin e pothuajse çdo pompe ka një numër tankesh të mëdhenj, ku secili ruan lëndë djegëse të ndryshme, shkruajnë mediat e huaja.

Këta rezervuarë mbushen nga kamionët e mëdhenj të derivateve, të cilët transportojnë lëndët nga terminale ose rafineri.

Rezervuarët janë të pajisur me një pompë e cila e dërgon karburantin në shpërndarës, prej ku shoferët e mbushin veturën e tyre.

Pasi automjeti juaj të mbushet me sasinë e dëshiruar të karburantit, ju paguani dhe niseni për në destinacionin tuaj.

Related posts

Zbulohen detaje dhe pamje të Grandland të ri, të lansuar nga Opel

D V

Tesla shkarkon ekipin e saj të marketingut vetëm disa muaj pas krijimit

D V

Hipervetura e re nga MG arrin shpejtësinë nga 0-100 për 1,9 sekonda

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky