Agjencia Zhurnal.mk.

Si e kishte refuzuar Prishtina në prova Amir Rrahmanin, futbollistin nga lloçi i Kosovës që sot është shndërruar në yll te Napoli

Futbollisti nga Prishtina e kishte nisur karrierën në klubin prishtinas, Ramiz Sadiku, ndërkaq sot është titullar i padiskutueshëm nën urdhrat e trajnerit Luciano Spalleti te Napoli.

Fillimi i 27-vjeçarit në futbollin kosovar nuk ishte sikurse i të tjerëve.

Falë paraqitjeve të mira te Ramiz Sadiku, Rrahmani, sot kapiten i Përfaqësueses së Kosovës, ishte përzgjedhur për prova te klubi më i madh në vend Prishtina, në kohën kur skuadra drejtohej nga gjermani Wolfgang Jerat.

Megjithatë, Rrahmani ndonëse i talentuar, nuk kishte fituar besimin e trajnerit gjerman për t’ju bashkuar Prishtinës më tutje.

Por, në këtë drejtim nuk ngurroi Drenica, klub i cili në krye me trajnerin Bylbyl Sokoli aso kohe, vendosi që ta transferojë Rrahmanin në “Bajram Aliu” në fundin e vitit 2011.

Në një bisedë me FrontOnline, Sokoli tregon prapaskenat e gjithë kësaj ngjarjeje.

“Rrahmani nuk u përzgjodh nga Prishtina, ne e pamë talentin e tij”

Bylbyl Sokoli, që aso kohe drejtonte Drenicën, klubin nga Skënderaj, kishte vendosur që ta transferonte Rrahmanin nga Ramiz Sadiku.

Ai ishte i mahnitur me talentin e mbrojtësit qëndror.

“Amiri ka ardhur kur unë shkova në Drenicë. Pas një testimi që ka pasur te Prishtina me trajnerin gjerman, Jerat, dhe Amiri nuk është zgjedhur te grupi”, ka thënë Sokoli për FrontOnline, duke vazhduar:

(Foto: Hilli Veliu)

“Ne e kemi parë talentin e Amir Rrahmanit, përkundër moshës së re shihej gjithçka. Kishte përceptim të hatashëm. Në Drenicë e pati një edicion të mirë dhe kishte disiplinë dhe çasje profesionale”.

“Profa” thotë se fotoreporteri drenicas, Hilli Veliu i kishte thënë se e ardhmja e Rrahmanit do të ishte e ndritur.

“Reporteri Veliu më kishte thënë se ky djalosh ka talent dhe se do të bëjë karrierë të madhe”, përfundoi Sokoli të enjten për FrontOnline.

Reporteri që ishte i bindur për të ardhmen e ndritur të Rrahmanit

Hilli Veliu, foto-reporteri i mirënjohur drenicas, e kishte parë menjëherë talentin e jashtëzakonshëm të Amirit.

Madje, ai ishte insistues te trajneri Bylbyl Sokoli që t’i jepej atij më shumë hapësirë.

(Foto: Hilli Veliu)

“Së bashku me trajnerin Sokoli e kemi marrë Amirin te Drenica nga Ramiz Sadiku pasi i njejti nuk i kishte kaluar provat te Prishtina. Kjo kishte ndodhur në fund të vitit 2011”, e nis bisedën me FrontOnline Hilli Veliu, duke vazhduar:

“E kishim një ndeshje miqësore në Kishnicë (ndaj Hajvalisë) dhe Rrahmani bëri një paraqitje të mirë. Pas ndeshjes, në autobus, i thash trajnerit Sokoli se nëse një futbollist arrin shumë nga Kosova, atëherë është Amiri. Ka qenë i jashtëzakonshëm”.

Tutje, Veliu tregon bisedën me Sokolin.

“I kërkova Sokolit që t’i jepej më shumë hapësirë nëse ka mundësi pasi që i ka të gjitha aftësitë e nevojshme. Kam biseduar edhe me Amirin dhe i kam thënë se si është serioz dhe punëtor në stërvitje të jetë edhe në fushën e lojës. Dhe ja tani ku ka arritur”, përfundoi Hilli Veliu.

Ngritja e Amir Rrahmanit

Pas aventurës së suksesshme te Drenica, Amir Rrahmani u transferua te Partizani i Tiranës në vitin 2013, klub ky që u bë “urë lidhëse” për transferimin e tij në Evropë.

(Foto: Hilli Veliu)

Në verën e vitit 2015, Rrahmani bëri hapin e madh duke u transferuar te klubi kroat, Split, e një vit më pas te Dinamo Zagrebi e më pas edhe te Lokomotiva e Zagrebit.

Pas paraqitjeve fantastike në futbollin kroat, mbrojtësi shqiptar u transferua në klubin italian, Hellas Verona në verën e vitit 2019.

Paraqitjet fenomenale te Verona nën drejtimin e Ivan Juriq e bindën Napolin për ta transferuar futbollistin në verën e vitit 2020.

Te Napoli, Rrahmani kishte ngecje në edicionin e tij të parë, por me ardhjen e Luciano Spalletit në “Diego Armando Maradona Stadium” këtë vit, ai është shndërruar në titullar të padiskutueshëm te klubi napolitan.

Related posts

Ulpiana transferon futbollistin nga Superiorja Shqiptare

Redaksia

Avokati Popullit nënshkruan memorandum me 23 organizata civile për personat me pengesa në zhvillim

Z.H

Ivan Xholevit i përfundoi mandati si kryetar i Gjykatës Penale, tani u zgjodh u.d kryetar

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More