Agjencia Zhurnal.mk.

Shtrihet në 10 shtete, sa është e madhe shkretëtira e saharasë

Sahara është një nga mjediset më të ashpra në Tokë, që mbulon 3.6 milionë milje katrorë (9.4 milionë kilometra katrorë), një zonë me madhësinë e Shteteve të Bashkuara (përfshirë Alaskën dhe Havain) dhe që përfshin gati një të tretën e kontinentit afrikan.

 

Sahara është shkretëtira më e madhe e nxehtë në botë dhe shkretëtira e tretë më e madhe në përgjithësi, pas shkretëtirave të ftohta të Antarktidës dhe Arktikut.

Sahara kufizohet nga Oqeani Atlantik në perëndim, Deti i Kuq në lindje, Deti Mesdhe në veri dhe Savanna Sahel në jug. Shkretëtira shtrihet në 10 vende (Algjeria, Çadi, Egjipti, Libia, Mali, Mauritania, Maroku, Nigeri, Sudani dhe Tunizia) si dhe territorin e Saharasë Perëndimore, një ish-koloni spanjolle që u aneksua nga Maroku në 1975, megjithëse kontrollohej. i rajonit është i diskutueshëm nga populli indigjen i Saharawi, raporton BBC, përcjell Insajderi.

Shkretëtira e Saharasë ka një sërë karakteristikash tokësore, por ajo është më e famshme për fushat e dunave të rërës që shpesh përshkruhen në filma. Dunat mund të arrijnë pothuajse 183 metra lartësi dhe ato mbulojnë rreth 25% të të gjithë shkretëtirës, ​​sipas Enciklopedisë Britannica.

Karakteristika të tjera topografike përfshijnë malet, pllajat, fushat e mbuluara me rërë dhe zhavorr, kripe, pellgje dhe gropa.

Related posts

Italia strehon afganen që ishte imazh i National Geographic

D V

Shkaku i një rasti të vetëm me Omicron – Hong Kongu ashpërson masat

D V

Ministri britanik: Kjo është lufta e Putinit, e jo e popullit rus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More