Agjencia Zhurnal.mk.

Shqipëria zhvillon sot miqësoren e “luksit” kundër Italisë

Sonte me fillim nga ora 20:45 e gjithë vëmendja do të jetë te stadiumi “Air Albania”, ku Kombëtarja e Shqipërisë do të zhvillojë miqësoren e “luksit” me Italinë.

Në ndeshjen e fundit të zhvilluar, Shqipëria u mposht nga Katari me rezultat minimal 1:0, kurse Italia e mposhti Hungarinë me shifrat 2:0, raporton KosovaPress.

 

Takimi i fundit mes këtyre dy kombëtareve daton në muajin tetor të vitit 2017, ku asokohe Italia e mposhti Shqipërinë në stadiumin “Loro Boriçi” me rezultat 1:0.

Pasi ka ftuar një skuadër fillestare prej 30 lojtarësh për t’u mbledhur në qendrën stërvitore të Coverciano të Italisë, Roberto Mancini ka parë që atëherë qendërsulmuesin Gianluca Scamacca t’i bashkohet Davide Frattesit dhe Bryan Cristantes të Romës duke u larguar si pasojë e lëndimit.

Pasi që po luajnë një rol të madh në ringjalljen e Juventusit, Mancini po ashtu ka ftuar në skuadër edhe Nicolo Fagiolin dhe Fabio Mirettin, ndërsa është ftuar edhe 16 vjeçari, Simone Pafundi.

Për shkak të lëndimeve të fundit, Nicolo Zaniolo dhe Federico Chiesa nuk kanë qenë të gatshëm për “Azzurët”, por dyshja sulmuese tani janë rikthyer dhe pritet që ta mbështesin Giacomo Raspadorin në sulm.

Në anën tjetër, skuadra e Shqipërisë përbëhet nga lojtarë të shumtë të Serie A, si portieri i Torinos, Etrit Berisha, mbrojtësi i Lazios, Elseid Hysaj, mesfushorët, Nedim Bajrami dhe Kristjan Asllani.

Pasi që kishte një formacion eksperimentues në ndeshjen kundër Katarit, Edy Reja pritet që sot të startojë me lojtarët më të mirë në formacion, ku Armando Broja pritet ta kryesojë sulmin ndërsa Kristjan Asllani të organizojë mesfushën.

Më poshtë mund të gjeni formacionet e mundshme të dy kombëtareve.

Shqipëria (4-4-2): Berisha; Gurishta, Ismajli, Lenjani, Hysaj; Ramadani; Abrashi, Asllani, Bare; Uzuni, Broja

Italia (3-4-3): Meret; Scalvini, Bonucci, Bastoni; Di Lorenzo, Verratti, Barella, Dimarco; Politano, Raspadori, Grifo

Related posts

Fatos Beqiraj nuk ndalet, shënon për Malin e Zi ndaj Turqisë

D V

Sulmuesi shqiptar Giacomo Vrioni vazhdon shkëlqimin në Austri, shënon dy herë në fitoren e Tirol

D V

A do të luajë Dembele për Barcelonën këtë sezonë? Ja si përgjigjet Laporta

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More