Agjencia Zhurnal.mk.

Shpërthimi i vullkanit shkakton tsunami në Tonga

Këto pamje kanë fiksuar momentet kur brigjet e ishujve të Tongës në jug të Oqeanit Paqësor. Valët me një lartësi prej rreth 1.2 metrash hynë thellë në zonat e banuara përgjatë brigjeve të arkipelagut prej 169 ishujsh.

Shumë banorë u gjendën të papërgatitur por nuk ngurruan të filmojnë këto momente të rralla, që për fat të mirë nuk rezultojnë deri më tani të kenë marrë jetë njerëzish.

Shkak i këtyre valëve ishte ky shpërthim vullkanik nëndetar, në një zonë rreth 65 kilometra në veri të ishullit kryesor Tongatapu.

Shpërthimi, i konsideruar si më i madhi në këto 30 vite është fiksuar edhe në këto pamje satelitore. Autoritetet kanë shpallur gjendjen e rrezikut nga Tsunami edhe në ishujt Fixhi, deri në Zelandën e Re dhe Australi.

Related posts

SHBA: Rekord i viktimave nga mbidoza e drogës gjatë pandemisë

D V

Ukrainasit shkatërrojnë sistemin raketor rus (Video)

D V

Sirenat e sulmit ajror në Lviv trembin disa persona, mirëpo sigurojnë të tjerët

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More