Agjencia Zhurnal.mk.

Shpërthen vullkani në Malin Marapi, vdesin 11 alpinistë

Njëmbëdhjetë alpinistë janë gjetur të vdekur pranë kraterit të vullkanit Marapi të Indonezisë pasi shpërtheu gjatë fundjavës, thonë ekipet e shpëtimit.

Tre persona u shpëtuan të hënën, ndërsa kërkimet për 12 të tjerë të zhdukur janë pezulluar për shkak të një shpërthimi të vogël. Në kohën e shpërthimit kishte 75 alpinistë në zonë, por shumica u evakuuan në mënyrë të sigurt.

Mali Marapi, një nga 127 vullkanet aktive të Indonezisë, hodhi hirin deri në 3 km në ajër të dielën.

Autoritetet kanë vendosur nivelin e dytë më të lartë të alarmit dhe kanë ndaluar banorët të shkojnë brenda 3 km nga krateri.

Tre personat e shpëtuar, të cilët u gjetën gjithashtu pranë kraterit, kishin disa djegie, tha Abdul Malik, kreu i Agjencisë së Kërkimit dhe Shpëtimit Padang. Dyzet e nëntë alpinistë u evakuuan nga zona më herët të hënën, shumë prej të cilëve gjithashtu pësuan djegie.

Pamjet e videove të shpërthimit të së dielës treguan një re të madhe hiri vullkanik të përhapur gjerësisht në qiell, dhe makina dhe rrugë të mbuluara me hi.

Mali Marapi 2,891 m i lartë ndodhet në ishullin më perëndimor Sumatra të Indonezisë. Arkipelagu indonezian ndodhet në të ashtuquajturën Unazë të Zjarrit të Paqësorit, ku takimi i pllakave kontinentale shkakton aktivitet të lartë vullkanik dhe sizmik.

Related posts

Makina godet turmën, të paktën 15 të lënduar në qytetin në perëndim të Polonisë

Xh M

Cameron: Putini u përpoq të heshtë Navalnyn, por bota po shikonte

Xh M

Nëna e dy fëmijëve vdes papritur gjatë fluturimit në linjat American Airlines

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy