Agjencia Zhurnal.mk.

Shoferët janë më pak të stresuar kur ngasin një furgon elektrik, zbulon një studim

Hulumtimet e reja kanë zbuluar se furgonët elektrikë jo vetëm që ulin kostot e karburantit dhe ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së ajrit – ato gjithashtu mund të zvogëlojnë stresin pas timonit.

 

Shoferët e furgonëve gjithashtu ndihen më të qetë dhe më të fokusuar kur ngasin një automjet elektrik, falë një kabine më të qetë në krahasim me një furgon tradicional me motor djegie, sipas një studimi të Fiat Professional.

Fiat e kreu testimin me ndihmën e psikoakusticianit Duncan Williams, për të shënuar ardhjen e furgonit të tij të parë plotësisht elektrik, E-Ducato, përcjell Telegrafi.

Gjetjet vijnë disa vjet pasi Williams dhe Kompania London EV zbuluan se shoferët e taksive elektrike më të qetë në kryeqytetin britanik gjithashtu ndiheshin më mirë se ata që drejtonin ato me naftë, të zhurmshme.

Eksperti regjistroi rrahje më të ulëta të zemrës dhe përqendrim të shtuar, veçanërisht në situata stresi siç është pritja në semaforë.

Në përgjithësi, u zbulua se drejtuesit prodhonin nivele dukshëm më të ulëta të djersës, kishin një ritëm më të ulët të zemrës dhe temperaturë më të ulët të trupit. 

Related posts

Kështu duket një koncept i rover-it për Hënën i frymëzuar nga Skoda

D V

Anija me automjete Porsche dhe Volkswagen përfshihet nga flakët në Oqeanin Atlantik – dy kompanitë japin detajet

D V

Bugatti Centodieci, një prej veturave më të mira dhe më të shtrenjta në botë

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More