Agjencia Zhurnal.mk.

Shkon në 180 numri i viktimave nga përmbytjet në Evropën Perëndimore

Banorët në rajonet e Gjermanisë dhe Belgjikës të prekur rëndë nga përmbytjet e fundit kanë filluar detyrën e madhe të pastrimit të lagjeve të tyre, derisa ujërat fillojnë të ‘tërhiqen’.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, shkalla e dëmit po bëhet e qartë, derisa ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për viktima.

Të paktën 180 persona kanë vdekur nga përmbytjet në Evropën Perëndimore, dhe derisa shumë persona janë raportuar të zhdukur, ndërkaq thuhet se numri i të vdekurve mund të rritet edhe më shumë.

Përmbytjet vazhduan të bënin kërdi të shtunën në pjesë të Evropës.

Ekipet e emergjencës shpëtuan njerëzit nga shtëpitë rajonin austriak të Salzburgut, ku ujërat e përmbytjes, zhytën rrugët e një qyteti.

Të paktën 156 njerëz tani thuhet se kanë vdekur në përmbytjet në Gjermani, duke përfshirë katër zjarrfikës.

Landet sikurse North Rhine-Westphalia, Rhineland-Palatinate dhe Saarland kanë qenë më të prekurat.

Mijëra njerëz u raportuar të zhdukur nga përmbytjet, por shumë prej tyre tashmë janë lokalizuar.

Në anën tjetër, në Belgjikë raportohet se të paktën 27 persona humbën jetën.

Related posts

Zbulohet fosil i një dinozauri të ri rreth 200 milionë vjeçar

Z H

Në SHBA rekomandohet vaksinimi kundër COVID-19 i grave shtatzëna

D V

Ishin myslimanë, 20 vjeçari në Kanada shtyp me makinë dhe vret një familje të tërë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More