Agjencia Zhurnal.mk.

Shkencëtarët shpjegojnë pse një këngë e caktuar nuk mund të na dalë nga koka

Ju ndoshta keni qenë në një situatë ku një këngë e caktuar nuk mund të dilte nga koka juaj, duke i çmendur të gjithë rreth jush nëse e gumëzhitni në majë të mushkërive tuaja. Ekziston një shpjegim shkencor për këtë.

Psikologët besojnë se bëhet fjalë për një fenomen të quajtur “krimbi i veshit”.

Krimbat e veshit, si imazhet muzikore të pavullnetshme, janë një shembull i “njohjes spontane”, ose mendimeve që shfaqen në mënyrë të qartë, pa asnjë lidhje me detyrën që po kryeni në atë kohë.

Këngët kanë më shumë gjasa të ngecin në kokën tuaj nëse i keni dëgjuar kohët e fundit, nëse i keni dëgjuar gjatë një periudhe stresuese ose nëse kanë kuptim të veçantë. Kjo është për shkak se truri juaj i transferon këto tekste në sistemin tuaj të kujtesës afatshkurtër në një përpjekje për të ruajtur informacionin.

Këngët që ndoshta ju ngecin në kokë kanë një melodi infektive, një ritëm të shpejtë dhe tekste që janë të përsëritura dhe të lehta për t’u mbajtur mend.

“Poker Face” nga Lady Gaga dhe “Who Let the Dogs Out?” nga Baha Man janë shembuj të këngëve që kanë potencialin të ngecin në kokën tuaj sepse refreni është i përsëritur.

Për të shmangur këto “krimba të veshit”, përpiquni të mos dëgjoni muzikë para gjumit dhe shmangni dëgjimin shumë shpesh të së njëjtës këngë. Nëse kënga ju ka ngecur në kokë, provoni të përtypni çamçakëz pasi dihet se lëvizjet e nofullës reduktojnë njohjen spontane.

Herën tjetër që do të dëgjoni muzikë ndërsa punoni në një projekt, mos u trembni nëse nuk mund ta hiqni këngën nga koka. Është thjesht një “krimb veshi” i padëmshëm.

Related posts

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

D V

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

D V

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

D V
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!