Agjencia Zhurnal.mk.

Shkencëtarët kinezë: Pirja e çajit jeshil parandalon Alzheimerin

Shkencëtarët kinezë kanë bërë të ditur se pirja e çajit jeshil mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së Alzhaimerit, raportoi “Science and Technology Daily” të hënën.

Me thellimin e plakjes së popullsisë, sëmundjet neurodegjenerative, përfshirë sëmundjen e Alzhaimerit, po shfaqin shkallë të lartë të incidencës së lartë.

Shkencëtarët nga Universiteti Bujqësor Anhui dhe Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë i Kinës kanë zbuluar se çaji jeshil mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëmtimit sinaptik dhe përmirësimin e të mësuarit dhe kujtesës.

Studimi siguron një bazë teorike për zbulimin e mekanizmit të parandalimit të sëmundjes Alzheimer duke pirë çaj dhe aplikimin e tij të mëtejshëm.

Studimi u botua kohët e fundit në revistën “Molecular Nutrition and Food Research”.

Related posts

Këshilltari i Viktor Orban jep dorëheqje për shkak të fjalimit nazist

Xh M

Turistët rusë të bllokuar për shkak të sanksioneve lidhur me sulmin në Ukrainë

Xh M

10 vende ‘të fshehura’ ku shkojnë me pushime vetë italianët

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More