Agjencia Zhurnal.mk.

Shkencëtarët kanë zbuluar: Depresioni tek të rinjtë rrit mundësinë e kësaj sëmundjeje në pleqëri

Demenca është një sëmundje mjaft e zakonshme tek të moshuarit dhe, për fat të keq, gjithnjë e më shumë njerëz po sëmuren prej saj

 

Të rinjtë, sipas rregullit, janë të mbrojtur.

Megjithatë, mund të jetë edhe anasjelltas. Nëse jeni në depresion në një moshë të re, shanset tuaja për demencë rriten me moshën, sipas një studimi të ri të botuar në Journal of Alzheimer’s Disease, përcjell Telegrafi.

Hulumtimet kanë treguar se sa më të mëdha të jenë simptomat e depresionit, aq më e ulët do të jetë kujtesa dhe po aq më të shpejta normat e rënies.

Të rriturit e moshuar të cilët vlerësohen se kanë pasur simptoma të moderuara ose të larta depresive në adoleshencën e hershme, kanë treguar një rënie të aftësisë njohëse gjatë 10 vjetëve, thanë studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë.

Studiuesit zhvilluan një model statistikor për të parashikuar harkun mesatar të depresionit midis 15.000 pjesëmarrësve të studimit të moshës 20 deri në 89 vjeç.

Në një grup prej rreth 6.000 të moshuarish, probabiliteti i dëmtimit të kujtesës u zbulua të ishte shtatë për qind më i lartë për ata që kishin simptoma të depresionit në rininë e hershme dhe 43 për qind më i lartë për ata me simptoma të depresionit në jetën e mëvonshme.

Rrezik i shtuar

Disa mekanizma shpjegojnë se si depresioni mund të rrisë rrezikun e demencës.

Midis tyre është se hiperaktiviteti i sistemit qendror të reagimit ndaj stresit rrit prodhimin e hormonit të stresit glukokortikoid, i cili çon në dëmtimin e hipokampusit, pjesës së trurit të nevojshme për të formuar, organizuar dhe ruajtur kujtime të reja.

Related posts

Këto janë ushqimet e dëmshme që u japim fëmijëve tanë

D V

Nëse jeni ftohur nga ulja e temperaturave, këto 4 lloje çaji do ju ndihmojnë menjëherë

D V

Hani më shumë nga ky frut popullor për të shëruar zorrët dhe ulur kolesterolin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More