Agjencia Zhurnal.mk.

Shkencëtarët e Afrikës së Jugut: Vaksinimi mbron kundër Omicron

Shifrat e infeksionit të variantit të ri të coronavirusit Omicron po rriten në Afrikën e Jugut dhe po përhapet gjithnjë e më shumë tek të moshuarit, raportoi ministri i Shëndetësisë Joe Phaahla.

Në rajonin më të prekur në vend – në provincën Gauteng, e cila përfshin Johannesburgun dhe Pretorian, numri i rasteve u rrit me 400 për qind nga java në javë, njoftoi Phaahla.

Testet treguan se rreth 70 për qind të rasteve i përkisnin variantit Omicron.

Sidoqoftë, shifrat duket se konfirmojnë studimet fillestare të simptomave relativisht të buta dhe shtrimet më të shkurtra në spitale, sipas shkencëtares Glenda Grey dhe koleges së saj Michelle Groome nga Instituti Kombëtar për Sëmundjet Transmetuese.

Hulumtimi nga profesori i Afrikës së Jugut, Alex Sigal tregoi gjithashtu se ndërsa Omicron redukton mbrojtjen ndaj vaksinës, ai ofron ende një mbrojtje deri në 70 për qind, në varësi të numrit të antitrupave të zhvilluar.

Sigal tha se nuk shihte asnjë arsye për të besuar se vaksinimi nuk mbron nga infeksioni i rëndë Omicron. 

Related posts

Në Japoni ekzekutohet një burrë i cili vrau shtatë njerëz në vitin 2008

Xh M

Lehtësimi i masave anticovid në Kinë rrit udhëtimet dhe turizmin

Z.H

Hainan, hapet Ekspozita e 2-të Ndërkombëtare e Produkteve të Konsumit e Kinës

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More