Agjencia Zhurnal.mk.

Shkaku i racizmit dhe homofobisë, EA Sports largon trajnerin Jon Gruden nga Madden NFL 22

Ish-trajneri i Raiders, Jon Gruden do të hiqet plotësisht nga loja Madden NFL 22 dhe do të zëvendësohet me një karakter të përgjithshëm.

 

Gruden do të “fshihet” nga loja në javët e ardhshme dhe ndryshimi do të bëhet automatikisht në azhurnimin e ardhshëm.

EA Sports vendosi në këtë veprim pasi Gruden u largua nga Raiders më 11 tetor sepse u zbulua se ai kishte dërguar vazhdimisht email kolegësh për vite me radhë raciste, mizogjiniste dhe homofobike.

“Për shkak të rrethanave pas dorëheqjes së Jon Gruden, ne po ndërmarrim hapa për ta larguar atë nga Madden NFL 22. Ne do ta zëvendësojmë atë me një karakter të përgjithshëm në azhurnimin e ardhshëm”, njoftoi kompania.

Madden NFL 22 është versioni i fundit i serisë legjendare të futbollit amerikan, dhe u lëshua në 20 gusht për PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X dhe S dhe Stadium. 

Related posts

Atletico Madridi fiton me shumë mund ndaj Elches

D V

Mes qëndrimit dhe largimit: Mbappe sapo ka shënuar një super gol me kokë nga një largësi prej më shumë se dhjetë metra

D V

Orari i xhiros së gjashtë në BKT Superligë, do të zhvillohet derbi i madh lokal Drita – Gjilani

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More