Agjencia Zhurnal.mk.

Shitjet e makinave të pasagjerëve shënojnë rritje të fuqishme në janar

Shitjet e makinave të pasagjerëve në Kinë muajin e kaluar panë një rritje të mprehtë nga një vit më parë falë rritjes së kërkesës përpara Festivalit të Pranverës dhe masave pro-konsumit nga qeveritë lokale, njoftoi një shoqatë e industrisë, shkruan “Xinhua”.

Shitjet me pakicë të automjeteve të pasagjerëve, duke përfshirë sedanë, automjete sportive dhe mjete për shumë qëllime, u rritën me 25.7 për qind nga viti në vit në 2.16 milionë njësi në janar, tregojnë të dhënat nga Shoqata e Makinave të Pasagjerëve Kinë. Shifra ra 5.6 për qind në bazë mujore, bëri të ditur shoqata.

Vëllimi me shumicë i automjeteve të pasagjerëve me energji të re regjistroi rritje solide muajin e kaluar, duke u rritur me 290,6 për qind nga viti në vit në rreth 168.000 njësi.

Shitjet e makinave hibride plug-in u rritën me 173 për qind nga viti në vit në rreth 27.000 njësi muajin e kaluar dhe shitjet e automjeteve thjesht elektrike qëndruan në rreth 141.000 njësi, duke arritur 325.8 për qind nga një vit më parë.

Shoqata pret që tregu i automjeteve të vendit të rifillojë rritjen në 2021, duke marrë parasysh rimëkëmbjen e përshpejtuar të kërkesës për automjete, rritjen e qëndrueshme ekonomike dhe potencialin e madh të tregut të automjeteve të vendit.

Related posts

Gaza/ Një armëpushim i mundshëm mund të ndodhë brenda 24- 48 orëve nëse Izraeli pranon kërkesat e Hamasit

Xh M

Tragjedi në Serbi, çifti i të rinjve vret fëmijët një dhe tre vjeç, më pas hidhen nga kati i 17-të

Xh M

Iana, prezantuese AI nga Kina

V.E.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy