Agjencia Zhurnal.mk.

Shilegov: Nuk arrita të shoh vizion për Shkupin te opozita

Shkup, 31 gusht – Politika duhet të jetë një konkurs idesh dhe krijimesh nga të cilat do të marrim diçka që është më e mirë për qytetarët, por për fat të keq në katër vitet e fundit nuk kam arritur të shoh një vizion për qytetin e Shkupit nga opozita, tha sot Petre Shilegov, kryetari aktual i Qytetit të Shkupit dhe kandidat i Koalicionit të udhëhequr nga LSDM dhe BDI për një mandat tjetër në zgjedhjet e ardhshme lokale.

 

“Përkundrazi bindet publiku se Shilegovi nuk bëri asgjë. Ne kemi ndërtuar katër bulevarde, një po e përfundojmë, po fillojmë të dytin, dy qarkoret më të mëdha për vetëm një mandat. Dyzet vjet është folur për tramvaj në Shkup, ndërsa bas rapid tranziti është me fonde të nënshkruara dhe procedura e tenderit është duke u zhvilluar vetëm për një mandat. Duke vepruar kështu, ne arritëm të ruanim gjelbërimin në Karposh dhe Qendër sepse donim t’i jepnim hapësirë ​​vizionit zhvillues për Shkupin në mënyrë që të ndalohet me shkatërrimin e asaj që ka mbetur në bërthamën e saj qendrore. Këtu, ku jemi sot, kemi nevojë për hapësira të reja publike dhe infrastrukturë të re publike dhe kjo është ajo që ne krijojmë dhe që njerëzit e Shkupit e di që e njohin, tha Shilegov në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve gjatë shënimit të sotëm të fillimit të procedurës së tenderit për ndërtimin e qarkores midis bulevardit “Sllovenia” dhe “Kaçaniçki Pat”.

“Janë investuar deri në 680 milionë euro në një kilometër katror. Imagjinoni se çfarë mund të kishim bërë me ato para në Shkup nëse ata do të kishin një vizion për të zhvilluar qytetin”, theksoi Shilegov.

I pyetur për të komentuar për paralajmërimet e kandidatit të së Majtës për kryetar të Shkupit, Petar Georgievski Kamikaza se udhëheq sipas disa sondazheve të tyre dhe se ai do të fitojë bindshëm në raundin e parë, Shilegov tha se të gjithë kanë të drejtë të shpresojnë për sukses.

“Nuk do t’i komentoj qëndrimet e njerëzve që kandidojnë për kryetar të Qytetit të Shkupit përderisa ata më referohen mua personalisht, por unë jam gjithmonë i gatshëm të debatoj me këdo për vizionin për Shkupin dhe zhvillimin e qytetit tonë. Të gjithë kanë të drejtë të shpresojnë për sukses në ciklin zgjedhor dhe unë këtë të drejtë ia jap edhe Georgievskit. Unë jam i bindur për fitoren në raundin e parë. Qytetarët do ta thonë këtë më 17 tetor dhe mendoj se është në iluzion”, tha Shilegov.

Related posts

Hoxha në promovim të programit për modernizim të politikave sanitare

Z H

Nga spitali i Sofjes “Pirogov”, flasin për gjendjen e të mbijetuarve të tragjedisë në Bullgari

Redaksia

Akuzat e Shilegovit e kanë detyruar Zaevin të japë dorëheqje, Shekerinska e gatshme për kryeministre!

I Z

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More