Agjencia Zhurnal.mk.

Shikoni garën mes dronit më të shpejtë në botë dhe kampionit të Formula 1, Max Verstappen

Dutch Drone Gods dhe Red Bull kanë zbuluar atë që ata pretendojnë se është droni më i shpejtë me kamera në botë.

I aftë për shpejtësi maksimale mbi 350 km/h, droni i pilotuar manualisht (FPV) “mund të ndryshojë mënyrën se si njerëzit e shikojnë Formula 1”.

Të paktën kështu tha kampioni në fuqi i F1, Max Verstappen, pasi UAV-ja e ndoqi me sukses në një xhiro të plotë rreth qarkut të famshëm Silverstone në Mbretërinë e Bashkuar.

Shpejtësia mesatare e një droni është rreth 60 km/orë, ndërsa modelet FPV me specifika të larta mund të arrijnë rreth 180 km/orë. Pra, për të vazhduar me makinat F1, të cilat shpesh ngasin mbi 300 km/orë, specialistët e dronëve e dinin se duhej të ndërtonin diçka të nivelit tjetër të shpejtë dhe jashtëzakonisht të shkathët.

Për të kryer punën, ata u bashkuan me një kompani tjetër holandeze – një ndërtues drone të quajtur Quadmovr – për të zhvilluar prototipin e parë.

Pas disa provash dhe përmirësimesh me ndihmën e ekipit të Red Bull, kompania më në fund e nxori atë – droni më të shpejtë në botë që mund të vazhdojë me një makinë F1 dhe ta filmojë atë në të njëjtën kohë.

Droni jo vetëm që përshpejton si një makinë F1, por gjithashtu ngadalësohet në kthesa si bolidët. Kjo do të thotë se mund të vendosë kamerën 4K drejt e në zemër të veprimit dhe të ndjekë makinën F1 ndërsa rrotullohet përgjatë pistës.

“Nuk e njoha dronin. Nuk e dija që po më ndiqte gjatë vozitjes dhe ishte shumë afër meje në disa vende, kështu që është fantastike të shoh”, tha Verstappen.

Do të jetë interesante të shihet se si do të përdoret kjo teknologji në vazhdim. Ndërsa Red Bull tha se nuk po planifikon ta përdorë atë në garat reale së shpejti, sigurisht që hap mundësi të reja emocionuese – jo vetëm për F1, por një numër rastesh përdorimi me shpejtësi të lartë si filmimi i aeroplanëve, varkave ose motoçikletave.

Related posts

Google ka zhvilluar një model të ri të AI që mund të ndihmojë në parashikimin e motit – përfshirë “detaje kritike në lidhje me katastrofat e afërta”

D V

Samsung po punon në telefonin e ri Galaxy S24 FE, prite të dalë në treg këtë vit

D V

BE kërcënon TikTok Lite me ndalim

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky