Agjencia Zhurnal.mk.

Shifrat e fëmijëve që kanë probleme me dhëmbë arrijnë në 1 mijë për një muaj

Dentistët britanikë kanë bërë të ditur se po heqin dhëmbë të prishur nga 1 mijë fëmijë në një muaj.

 

Siç theksojnë ata, fëmijët të cilëve po u hiqen dhëmbët e prishur ende nuk arrijnë ditëlindjen e tyre të gjashtë.

Këta dentistë kanë potencuar se këto statistika janë tronditëse, dhe fajësuan faktin se të rinjtë hanë pothuajse trefishin e limitit të rekomanduar ditor të sheqerit.

Komisioni për ekzaminimin e sheqerit të tepërt në dhëmbë, thotë se nëntë në çdo dhjetë ekstrakte të dhëmbëve janë për prishje, shifra të cilat janë treguar nga Shëndeti Publik në Angli.

Ekspertët thanë se numrat ishin “të tmerrshëm” dhe fajësuan faktin se të rinjtë hanë pothuajse trefishin e limitit të rekomanduar ditor të sheqerit.

Related posts

Temperamente dhe shumë xheloze, përshkrimi i femrave që janë pjesë e kësaj shenje

Lea Muslija

Sa kohë duhet qëndrojë pula në gjendje të ngrirë?

Xh M

Gjermani me piano argëton refugjatët ukrainas në kufirin Poloni-Ukrainë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More