Agjencia Zhurnal.mk.

SHGM: Sjellje e turpshme e tifozëve të Eurofarm Pelister ndaj gazetarëve dhe mungesë reagimi nga klubi

Shkup, 23 tetor – Me iniciativën e Seksionit të Gazetarëve Sportiv, që është pjesë e Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM), reagon ashpër ndaj sjelljeve vulgare të disa prej tifozëve të Klubi i hendbollit Eurofarm Pelister të cilët tentuan ta poshtërojnë, me slogan jashtëzakonisht fyes, me kolegun komentues i Televizionit Maqedonas, transmeton SHGM.

“Përkatësisht, gjatë gjithë ndeshjes në Manastir ndërmjet Eurofarm Pelisterit dhe Vardarit, një grup tifozësh të papërgjegjshëm në njërën nga tribunat kishin një pankartë të pahijshme që i referohej kolegut Jugosllav Kostovski.

Seksioni i gazetarëve sportivë në SHGM shpreh revoltën ndaj tifozëve, por edhe ndaj mikpritësit të në derbin e madh të hendbollit KH Eurofarm Pelister sepse drejtuesit dhe personat përgjegjës për organizimin e ndeshjes kishin një hyrje, dy pjesë, një pushim dhe dy orë të tëra për të reaguar dhe për të hequr pankartën ose ata që e promovuan në një vend të dukshëm dhe nuk e bënë.

Llogarititë e pista të tifozëve me gazetarët dhe mostrajtimi i tyre nuk janë të panjohura në sportin tonë, por sigurisht nuk janë mënyra se si janë ndërtuar skuadrat e mëdha sportive evropiane. Me vetë faktin se Eurofarm Pelister është kampioni jonë e hendbollit për meshkuj dhe pjesëmarrës në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, i vë bitolistët në një situatë ku e kanë detyrimin ta bëjnë këtë trajektoren e tyre të zhvillimit, e cila, nga ana tjetër, patjetër do të thotë qëndrim korrekt ndaj gazetarëve nga ndeshjet dhe në skenën vendore dhe ndërkombëtare”, thuhet në komunikatën e SHGM-së

Related posts

Mariçiq: Ndryshimet kushtetuese janë kushti i vetëm për të vazhduar rrugën tonë drejt BE

Xh M

Shqiptohen 345 kundërvajtje trafiku në Shkup, 173 për tejkalimin e shpejtësisë së lejuar

Xh M

Lloga për ekstradimin e Palevskit: Besoj se të gjitha kërkesat tona do të shqyrtohen në procedurën e mëtejshme në Turqi

Xh M