Agjencia Zhurnal.mk.

Shekerinska: Vetoja bullgare ‘arriti’ ta dobësojë rolin dhe ndikimin e BE-së në të gjithë rajonin

Shkup, 15 dhjetor – Mossuksesi të dorëzohe ajo Maqedonia e Veriut e meriton, e rrezikon BE-në në një rajon të rëndësishëm të rrethuar nga anëtarët e Unionit. Prandaj duket se vetoja bullgare “pati sukses” aty ku dështuan ndikimet e tjera të jashtme – të zvogëlojë fuqinë dhe ndikimin e BE-së në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor,” tha ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska në takimin e sotëm të ministrave të mbrojtjes të Evropës Qendrore i cili aktualisht po zhvillohet nën presidencën e Kroacisë.

 

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Shekerinska theksoi se Maqedonia e Veriut në katër vitet e fundit ka qenë plotësisht dhe sinqerisht e përkushtuar për integrimet euroatlantike, gjë që e shton edhe më shumë zhgënjimin me shtyrjen e fillimit të negociatave për anëtarësim në BE.

“Maqedonia e Veriut nuk u ul dhe nuk priti të merrte dhuratë, por në vitet e fundit ne kemi punuar për reforma thelbësore, të dhimbshme dhe të vështira, jo vetëm për zgjidhjen e çështjeve dypalëshe me Greqinë dhe Bullgarinë, por edhe për çështjet që janë të rëndësishme për agjendën e Evropës, si të drejtat e njeriut, sundimi i ligjit, transparenca, lufta kundër korrupsionit, të drejtat e pakicave. Në të gjitha këto çështje Maqedonia e Veriut ka rezultate të dukshme, tha ministrja e Mbrojtjes.

Ballkani Perëndimor, tha Shekerinska, është çelësi i sigurisë dhe suksesit të Bashkimit Evropian, ndërsa siguria, stabiliteti dhe prosperiteti i Ballkanit Perëndimor varen nga perspektivat e tij të integrimit evropian.

Në takimin i cili u mbajt përmes video-konferencës, kryesuar nga nikoqiri, ministri kroat i Mbrojtjes Mario Banozhiq, morën pjesë edhe ministrat e mbrojtjes së Austrisë, Hungarisë, Sllovakisë, Sllovenisë, Shqipërisë, Malit të Zi, Kosovës dhe Serbisë, si dhe zëvendësministrat e Republikës Çeke dhe nga Bosnja e Hercegovina. 

Related posts

Shilegovi në takim me Arjanit Hoxhën

D V

Autobusi me mërgimtarë nga Gjermania përplaset në Kroaci, flet mërgimtari: Zoti na ndihmoi, ishte trishtim i madh!

R Zh

Disa pjesë të komunave Kisella Vodë dhe Karposh nesër pa energji elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More