Agjencia Zhurnal.mk.

Shekerinska në Bruksel në mbledhjen e parë të ministrave të NATO-s për mbrojtje nga fillimi i pandemisë

Bruksel, 21 tetor – Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot dhe nesër në selinë e Aleancës në Bruksel do të marrë pjesë në mbledhjet e Këshillit veriatlantik të NATO-s, organizuar me prani fizike për herë të parë pas anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Aleancë.

 

Shekerinska dhe ministrat e mbrojtjes të aleatëve të sesioneve të Këshillit veriatlantik do të marrin vendime, të cilat do ta ashpërsojnë sigurinë e Aleancës dhe mbrojtjes kolektive, ndërsa do të bisedojnë edhe në shumë tema, mes të cilëve edhe sfidat gjeostrategjike për Aleancën, gjendjen e Afganistanit dhe bashkëpunimi me BE-në dhe partnerët, me të cilët Aleanca dhe vendet anëtare ndajnë vlera të përbashkëta, kumtoi MM.

Në Bruksel, Shekerinska do të takohet edhe me drejtorin e Shërbimit evropian për veprim të jashtëm, Stefano Sanino.

Delegacioni nga Ministria e Mbrojtjes, në selinë e NATO-s do të takohet edhe me përfaqësues të NATO-s – agjencitë për furnizime, ku do të bëhet fjalë për vendosjen e komunikimit të drejtpërdrejtë, të përhershëm dhe efikas në Qendrën për mbështetje të kompanive në Ministrinë e dy agjencitë e NATO-s me qëllim të efikasitetit më të madh në mbështetje të kompanive vendore për pjesëmarrje në NATO-furnizimet.

Related posts

Bekim Pocesta fitues i raundit të parë në Dibër

Redaksia

Nesër fillon fushata zgjedhore, për kryetarë komune garojnë 301 persona

Z H

Kryetari i komunës së Lozovës në polici ka denoncuar rrezikimin e sigurisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More