Agjencia Zhurnal.mk.

Shefi i ushtrisë amerikane: Ukrainasit depërtuan në linjat e para të mbrojtjes ruse në Zaporizhzhia

Mark Milley, shefi i Shtabit të Përbashkët të Forcave Amerikane, tha se duket që luftëtarët ukrainas depërtuan në linjat e para të mbrojtjes ruse në Zaporizhzhia.

“Ka gjithnjë e më shumë shenja se forcat ukrainase kanë thyer vijën e parë të mbrojtjes ruse përgjatë një pjese të vijës së frontit jugor në rajonin e Zaporizhzhia dhe po zgjerojnë fushëveprimin në drejtim të qytetit strategjik të Tokmak”, deklaroi Milley.

Tani disa blogerë ushtarakë rusë po pikturojnë një pamje të zymtë të situatës së vijës së parë për forcat e Moskës në jug të Ukrainës.

Në veçanti, një bloger ushtarak rus tha se forcat e armatosura të Ukrainës në jug po përparojnë drejt Novoprokopivka (këtë e konfirmoi Shtabi i Përgjithshëm të premten), dhe ata gjithashtu kanë nisur një ofensivë paralele në zonën Verbova në lindje, me artileri të rëndë mbështetje në të dyja pikat.

Disa “korrespondentë të luftës” rusë po raportojnë se Ukraina po përdor aeroplan për të mbuluar këmbësorinë në avancim dhe ka hedhur municion shtesë në zonën e Mala Tokmacka.

Ata thonë gjithashtu se trupat ruse duhet të mbajnë pozicionet e tyre edhe për të paktën një muaj e gjysmë në mënyrë që të përpiqen të arrijnë sukses në pjesën tjetër të frontit dhe të ndryshojnë situatën në fushën e betejës.

Gjenerali deklaroi gjithashtu se trupat ukrainase kishin arritur të depërtojnë vijën kryesore të parë të mbrojtjes që rusët kishin përgatitur për disa muaj. Në të njëjtën kohë, ai e quajti ofensivën ukrainase, e cila po vazhdon prej tetë javësh, “shumë të ngadaltë”.

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M