Agjencia Zhurnal.mk.

Shefi i Forcave të Armatosura të Shqipërisë për vizitë në Ministrinë e Mbrojtjes në Maqedoni

Shkup, 17 nëntor – Shefi i Shtatëmadhorisë (SHM) së Forcave të Armatosura (FA) të Shqipërisë, gjeneral-majori Bajram Begaj, i cili gjendet për vizitë dyditore zyrtare në Armatën e Repbulikës së Maqedonisë së Veriut, sot qëndron në SHM të ARM-së dhe Ministrinë e Mbrojtjes.

Siç informojnë nga pres shërbimi i SHM të ARM-së, temë e bisedave zyrtare, krahas bashkëpunimit bilateral, do të jenë edhe aktivitetet në procesin e transformimit të Armatës, pjesëmarrja e operacioneve paqesore dhe angazhmani në krizën ende aktuale të migrantëve, si dhe kapacitetet dhe mundësitë për realizimin e aktiviteteve trajnuese të poligonit të armatës “Krivollak”.

Pas ceremonisë për pritjen me nderime ushtarake, gjenerali Begaj do të realizojë takime me nikoqirin e tij, shefin e Shtatëmadhorisë, gjeneral-nënkolonelin Vasko Gjurçinovski dhe me ministren e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska.

Shefi i SHM të FA të Shqipërisë, thuhet në kumtesë, gjatë ditës do të pritet edhe nga presidenti i shtetit dhe komandnati suprem i Forcave të Armatosura, Stevo Pendarovskoi.

Gjatë vizitës, delegacioni lartë ushtarak do të ketë mundësi që të njoftohet me një pjesë të aktiviteteve të njësive nga përbërja e Komandës për operacione në kazermat “Ilinden” në Shkup dhe “Kuzman Josifovski Pitu” në Tetovë.

Pas përfundimit të aktiviteteve në Shtatëmadhorinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes, me kumtesë deri te mediumet do të përcillen edhe fotografi dhe video inserte nga aktivitetet.

Related posts

Petrovska – Byrnes: Bashkëpunimi SHBA-RMV në nivel më të lartë

Z.H

Prej sot fillon me qarkullim linja e re “2B” nga Saraji deri në Çento

Z.H

Nuhiu thotë se në derbi do të mundohen t’i gëzojnë tifozët, zbulon se cili futbollist mungon ndaj Gjilanit

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More