Agjencia Zhurnal.mk.

Shefi i agjencisë kufitare të BE-së Frontex dorëhiqet pas kritikave për mbrojtjen e të drejtave të azilkërkuesve

Shkup/Bruksel, 29 Prill – Kreu i agjencisë kufitare të BE-së, Frontex, ka dhënë dorëheqjen. Kjo dorëheqje ka ardhur pasi ai u shfaq mes raporteve të shumta për bashkëpunim në largimet e paligjshme të azilkërkuesve.

Fabrice Leggeri është kritikuar nga Parlamenti Evropian për dështimin për të mbrojtur të drejtat e njeriut të njerëzve që kërkojnë azil në BE.

Si drejtor ekzekutiv i Frontex-it, Leggeri është përballur me kritika të rënda, përfshirë nga një komitet i posaçëm në Parlamentin Evropian që vitin e kaluar akuzoi agjencinë për dështimin në mbrojtjen e të drejtave të njeriut të azilkërkuesve.

Dorëheqja e tij erdhi pak përpara se bordi drejtues i Frontex të vendoste nëse do të merrte masa disiplinore kundër tij.

Agjencia kundër mashtrimit bëri thirrje për masa disiplinore kundër Leggerit dhe dy zyrtarëve të tjerë të Frontex.

Leggeri, është një shtetas francez që ka mbajtur poste të larta në ministritë e brendshme dhe të mbrojtjes të vendit të tij, ka udhëhequr Frontex që nga viti 2015, një periudhë kur ajo u shndërrua nga një agjenci e errët e BE-së në një plan qendror të politikës së kontrollit të kufirit të BE-së.

Pas krizës së migracionit të vitit 2015, udhëheqësit e BE-së ranë dakord t’i jepnin agjencisë me bazë në Varshavë më shumë kompetenca, staf dhe para.

Deri në vitin 2027, Frontex do të ketë 10,000 roje kufitare dhe bregdetare dhe buxheti i tij tashmë është rritur më shumë se 19-fish që nga krijimi i tij në 2006.

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

Azir Aliu: Në numra të deputetëve ne jemi barazi! 13 të VLEN, 15 të BDI-së (VIDEO)

Redaksia

Dimitrievski: ZNAM është opsioni i tretë në bllokun politik maqedonas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky