Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA-të më e fuqishmja në botë, kush janë shtetet tjera në Top 10?

Një sondazh i realizuar nga “US News & World Report” tregon se këtë vit në listën e vendeve më të forta në botë, Shtetet e Bashkuara sërish kanë dalë si shteti i parë, i ndjekur nga Kina dhe Rusia.

Sondazhi, i cili është pjesë e sondazhit të vendeve më të mira, pyeti 17,000 njerëz duke marrë mendimet e tyre në 87 shtete të ndryshme.Renditja vlerëson ndikimin e një vendi bazuar në perceptimin e të anketuarve për faktorë të tillë si fuqia politike, ekonomike dhe ushtarake.Gjermania u rendit në vendin e 4-të, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Jugut, Franca, Japonia, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.SHBA dominon teknologjinë, Kina ka rritje të shpejtë, por edhe problem me ndotjen.Gjermania, megjithëse është vendi më i populluar në BE, ka një përqindje të lartë të popullsisë së moshuar. Koreja e Jugut ka një ushtri të fortë dhe Franca ka turizëm dhe eksporte armësh.

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M

Azerbajxhani dërgon ndihma për armenët në Karabak

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!