Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA-ja liroi një të burgosur nga Guantanamo pas bisedimeve me talebanët

Autoritetet talebane në Afganistan sot njoftuan se SHBA-ja ka liruar një të burgosur nga burgu Guantanamo dhe ia kanë dorëzuar talebanëve pas “bisedimeve direkte dhe pozitive”.

“Si rezultat i përpjekjeve të Emiratit Islamik Afganistan dhe bisedimeve të tij direkte dhe pozitive me SHBA-në, një nga dy të burgosurit e tjerë, Abdullah Harun, është liruar nga Guantanamo”, deklaroi zëdhënësi i talebanëve Zabihulla Muxhahid.

Ai e falënderoi Katarin për ndihmën në lirimin e Aron, i cili kaloi 15 vjet në Gauntanamo.

Muxhahidinët deklaruan se disa afganë janë në burg dhe në vende të tjera, ndërsa autoritetet talebane janë në kontakt me ato vende për lirimin e të burgosurve. Ai nuk bëri të ditur se sa janë dhe në cilat vende gjenden.

Related posts

Takimi Gjelaj- Dedivanaj: Diaspora shqiptare një ndër faktorët kryesorë të zhvillimit të komunës së Tuzit

Xh M

Vallet ujgure “Samavari i gjyshit” dhe “Fryma e Dragoit dhe e Kalit”

Xh M

Dy vjet luftë në Ukrainë, Presidentja e Komisionit Evropian viziton Kievin

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy