Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA-ja kërkon takim të Këshillit të Sigurisë së KB-së për Korenë e Veriut

Uashingtoni zyrtar kërkoi nga Këshilli i Sigurisë së KB-së nesër të mbahet takim për Korenë e Veriut.

 

Kërkesa për takim pasoi pasi Pheniani i hodhi më shumë projektile, duke e përfshirë edhe një raketë interkontinentale balistike të pasuksesshme, njoftuan agjencitë botërore.

Kërkesën e mbështetën edhe anëtare të tjera të Këshillit, Britania e Madhe, Franca, Shqipëria, Irlanda dhe Norvegjia.

Këshilli i Sigurisë i KB-së për një kohë të gjatë ia ndaloi Koresë së Veriut kryerjen e testimeve bërthamore dhe të lansojë raketa balistike, ndërsa ndër vite i përforcoi sanksionet kundër Phenianit në përpjekje për ta ndërprerë financimin e këtyre programeve.

Related posts

Deputeti letonez i “bashkohet legjionit të luftëtarëve të huaj” në Ukrainë

D V

Dështon shkarkimi i Abazoviç në Parlament

Z.H

Mali i Zi shpërblen pensionistët që vaksinohen kundër coronavirusit

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More