Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA-ja dhe vendet aleate i vendosin sanksione të reja Bjellorusisë

Shtetet e Bashkuara u bashkuan me aleatët ndërkombëtarë për të vendosur sanksione të reja ndaj Bjellorusisë të enjten në përgjigje të krizës së emigrantëve në kufirin me Poloninë dhe represionit politik dhe shkeljeve të vazhdueshme të të drejtave të njeriut të kryera nga regjimi i Aleksandar Lukashenkos.

 

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, SHBA-ja, Mbretëria e Bashkuar, Bashkimi Evropian dhe Kanadaja ndërmorën veprime të koordinuara kundër një numri subjektesh dhe individësh bjellorusë në përpjekjet e tyre të fundit për të ushtruar presion ndaj liderit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i cili është akuzuar për përdorimin e “migrantëve të pafajshëm si armë politike, si një përpjekje për destabilizimin”.

“Ne mbetemi të përkushtuar për të mbështetur aspiratat demokratike të popullit të Bjellorusisë dhe qëndrojmë së bashku për të vendosur kosto ndaj regjimit — dhe atyre që e mbështesin atë — për përpjekjet e tij për të heshtur zërat e shoqërisë së pavarur civile, medias dhe të gjithë bjellorusëve që kërkojnë të flasin të vërtetën për atë që po ndodh në vendin e tyre”, thanë të katër vendet në një deklaratë të përbashkët.

Sanksionet vijnë gjithashtu në një kohë të tensionit të rritur midis Moskës – mbështetësja më e fortë e regjimit të Lukashenkos – teksa presidenti rus Vladimir Putin grumbullon trupa në kufirin me Ukrainën.

Në deklaratën e përbashkët, SHBA, Kanadaja, Britania e Madhe dhe BE-ja kërkuan që Lukashenko “të ndalojë menjëherë dhe plotësisht orkestrimin e migrimit të parregullt përtej kufijve të saj me BE-në”.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së njoftoi të enjten se “po cakton 20 individë dhe 12 subjekte dhe po identifikon tre avionë si pronë të bllokuar”, duke sanksionuar më tej industrinë e potasës së Bjellorusisë dhe duke vendosur kufizime në marrëdhëniet me borxhin sovran të Bjellorusisë. 

Related posts

Guterres: Kriza humanitare në Afganistan drejt katastrofës

D V

Telefoni inteligjent Honor 50 vjen këtë tetor edhe në Evropë

Z H

Shoqata e Botuesve Kinë-Vendet e Evropës Qendrore e Lindore, forum mbi bashkëpunimin në fushën e botimeve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More