Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA “i vë syrin” Alexandropoulit në Greqi për bazë detare, çfarë do të akomodohen

Media greke “Kathimerini” raporton se marina ushtarake amerikane ka shprehur interes për portin e Alexandropouli, që ndodhet në verilindje të vendit.

 

Sipas gazetës, zyrtarë të lartë të ushtrisë amerikane kanë propozuar zgjerimin dhe thellimin e portit me perspektivën e akomodimit në të të destrojerëve të klasit “Arleigh Burke”. Anije të këtij klasi janë të pajisura me raketa të drejtuara dhe kanë kapacitete të zgjeruara për luftë elektronike.

Gazeta vë në dukje se porti në fjalë është dëshmuar si alternativë e besueshme e ngushticës së Bosforit të cilën Turqia e ka mbyllur për kalimin e anijes ushtarake.

Related posts

E rëndë/ Gruaja shtatzëne dhunohet në mes të rrugës dhe humb fëmijën

Xh M

“Mund të përshkojnë deri 500 km”! Fuqia e raketave bërthamore që Putini pritet të dërgojë në Bjellorusi

Xh M

Ushtarët rusë marrin peng komandantin e tyre

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More