Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA do të kufizojë udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe në shtatë vende të tjera për shkak të variantit Omicron

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të premten se SHBA do të kufizojë udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe shtatë vende të tjera duke filluar nga e hëna për shkak të variantit të ri të coronavirusit.

 

Sipas CNN, duke vepruar sipas këshillave të ekspertit të sëmundjeve infektive, Anthony Fauci dhe të CDC, administrata Biden do të kufizojë udhëtimet nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku dhe Malavi.

Vendimi për të kufizuar udhëtimin vjen pasi qeveria federale është ende duke u përpjekur të mësojë më shumë rreth variantit të ri.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka thënë se mutacioni i ri i coronavirusit është “variant shqetësues”.

Varianti, me emrin Omicron, u raportua për herë të parë në OBSH nga Afrika e Jugut më 24 nëntor.

Related posts

OKB-ja posedon raporte për shkeljet që po bëjnë talibanët

N E

Rritja e çmimit: BE paralajmëron për më shumë varfëri energjetike

D V

Talibanët thonë se kanë të drejtë të shtypin disidencën

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More