Agjencia Zhurnal.mk.

SHBA dhe Shqipëria, marrëveshje për pasuritë kulturore

Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë nënshkruan të hënën një “Marrëveshje Dypalëshe për Pasuritë Kulturore” që synon të pengojë tregtimin e paligjshëm të objekteve kulturore mes dy vendeve.

 

Marrëveshja, e cila u nënshkrua në ambasadën e Shqipërisë në Uashington, është zyrtarizimi i angazhimit që marrin të dyja vendet për të mos lejuar shitjen e paligjshme apo import-eksportin e objekteve me vlera kulturore e etnografike nga Shqipëria në Shtetet e Bashkuara.

Related posts

Kurti kundër ‘Minishengenit’, Rama: S’mund të presim konsensusin e të gjithëve për t’u takuar! Kemi jetuar gjatë me kënaqësinë e vuajtjes së tjerëve, pa parë çfarë fitojmë ne

D V

Rama nxjerr pamjet nga punimet në rrethrrotullimin e TEG-ut: Trafiku do të lehtësohet ndjeshëm

D V

Investimet e huaja në Shqipëri arritën në 234 milionë euro

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More