Agjencia Zhurnal.mk.

Shangai nis administrimin e vaksinës njëdozëshe kundër COVID-19

Shangai ka filluar administrimin e një vaksine njëdozëshe kundër COVID-19 të kompanisë kineze “CanSino Biologics”, njoftuan autoritetet lokale të shëndetit.

 

Fushata e vaksinimit nisi më 13 maj. Nga e hëna, qyteti kishte vaksinuar 23,154 njerëz në nëntë rrethe, sipas Qendrës komunale të Parandalimit dhe Kontrollit të Sëmundjeve.

Ndryshe nga tre llojet e vaksinave inaktive të përdorura më parë në qytet, vaksina rekombinante COVID-19 (të bazuar në vektorin adenoviral: adenovirus tip-5) përdor teknika të ndryshme prodhimi, të cilat rezultuan në doza të ndryshme të kërkuara, tha qendra.

Related posts

Sekretari Austin: Nuk i frikësohemi fuqisë së re ushtarake të Kinës

adijanzh

Nga 1 Janari, Kroacia hyn në eurozonë dhe vendos Euron si valutë

Z.H

Fillimisht pengoi prezantuesen e televizionit të Kremlinit, tani thotë se për luftën në Ukrainë duhet fajësuar vetëm Putini

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More